Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svitavy

Město Svitavy patří k nejstarším ve svém kraji. Bylo založeno někdy v polovině 12. století v těsné blízkosti významných kupeckých stezek. Leží v nadmořské výšce od 430 m (náměstí) do 450 m (železniční nádraží). Zeměpisná poloha města je 16° 28' východní délky a 49° 45' severní šířky. Katastr Svitav zaujímá celkovou plochu 3 133 ha.

Poloha
Svitavské údolí je křídovou plošinou, vklíněnou mezi Českomoravskou vysočinu a předhůří Orlických hor z východu a severu, snižující se směrem k jihu. Nejvyšším bodem okresu je vrch Roh (660 m n. m.) na Hřebečském hřbetu a nejnižší v obci Rozhraní při řece Svitavě (354 m n. m.) Nejvyššími vrchy u Svitav jsou Sněžka (579 m n. m.) a Na Stráni (586 m n.m.) na Javornickém hřebenu.

Současnost

Svitavy mají téměř 18 tisíc obyvatel a tvoří kulturní a správní centrum pro spádovou oblast s 26 obcemi, v nichž žije dalších asi 13 tisíc obyvatel.

Svitavy jsou také významným průmyslovým centrem. Tradičně zde převládá textilní a strojírenský průmysl, reprezentovaný podniky Svitap J. H. J., Vigona, a. s. a Tos, a. s. Reprezentantem zahraničního kapitálu je tiskařský závod Westvaco, s. r. o.

O dynamickém rozvoji města svědčí zejména realizované významné investice. Jedinečný komplexní program bytové výstavby umožnil vznik nové městské části "Na Vějíři", kde po výkupu pozemků a masivních investicích do infrastruktury byly vytvořeny podmínky pro výstavbu až pěti set bytů v individuální, obecní, ale i družstevní výstavbě.

Výkupy dalších pozemků a investicemi do infrastruktury město připravuje vhodné podmínky pro podnikatelské aktivity a nové investory. Jsou připraveny pozemky o celkové výměře 41,6 hektaru, celý záměr je rozpracován v projektu rozvoje průmyslové zóny.

Komplexně je pečováno o oblasti: školství (pět základních škol s právní subjektivitou, všechny byly v posledních letech značně modernizovány, vybaveny počítačovými třídami a moderními školními hřišti), kultury (koncertní sál, divadelní sály, výstavní síně a muzeum, kino) a zdravotnictví (nemocnice, která je postupně rekonstruována a modernizována).

Sport a kultura jsou odvětví, která jsou městem výrazně dotována. Sportovní vyžití obyvatel umožňují zařízení: stadion s atletickou dráhou, krytý a otevřený plavecký bazén, tenisové kurty a dvě tenisové haly, umělá ledová plocha a další. Koncem srpna 2001 výčet sportovních zařízení doplnilo nové víceúčelové sportovní zařízení evropské úrovně - sportovní hala Na Střelnici.

Široce koordinovanou preventivní činností se daří udržet ve městě poměrně nízkou úroveň kriminality. Prvotním impulsem bylo zřízení komise pro prevenci kriminality a vypracování Komplexního programu prevence kriminality.

Také péče o veřejnou zeleň a pořádek ve městě jsou na velmi dobré úrovni. Za přístup města k řešení problematiky životního prostředí obdržely Svitavy v roce 1999, jako první město v ČR, nejvyšší ocenění v soutěži "Město v souladu s požadavky EU", vyhlášené direktorátem Evropské unie pro životní prostředí. Další dvě ocenění město obdrželo i v letech 2000 a 2001.

Spolupráce s Českou energetickou agenturou, započatá při revitalizaci panelových domů (opravy bytového fondu), vyústila ve zřízení Městského energetického a poradenského střediska Svitavy (MEPS).

V rozvoji města se nepochybně odráží úzká spolupráce s místními podniky a firmami, která vychází z dlouholeté tradice pravidelných setkávání se představitelů města s významnými podnikateli, zástupci místních firem, představiteli bankovních domů a veřejné správy, jejichž účelem je vzájemná informovanost a podpora ve všech směrech života ve městě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavy.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA