Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vendolí

Současnost
Obec se nachází asi 5 km západně od Svitav, první písemná zmínka o obci je z roku 1320. Obec je charakteristická vesnickou zástavbou “lánového” typu, domovní zástavba je situována po obou stranách silnice /původní cesta/ a potoka, probíhajících celou obcí.

Původní zástavba převážně zemědělského charakteru je doplněna novou zástavbou rodinných domků z let 1970 – 2000, v počtu 60 bytových jednotek. Z tohoto období jsou také stavby 3 šesti- bytovek, 2 prodejen smíšeného zboží, 2 restaurací, administrativní budovy ZD, přístavba sokolovny, klubového zařízení. Výměra katastrálního území obce je 2.068 ha, z toho je 1.481 ha zemědělské půdy, 458 ha lesní půdy. Nadmořská výška 480 m. Počet domů je 294, z toho trvale obydlených 250, chalup k rekreaci 28. Počet bytů 330, z toho trvale obydlených 286. Počet obyvatel při sčítání k 1. 3. 2001 byl 882, z toho 453 mužů, 429 žen. Věkové složení bylo 157 obyvatel do 15 let, v rozmezí 15-60 let 583 obyvatel, nad 60 let 142 obyvatel.

V obci je základní škola v současné době dvoutřídní s pěti postupnými ročníky (1.- 5.), a mateřská škola. V obci je zemědělské družstvo s asi 80 zaměstnanci, výkrmna vepřů Drupork, dále výrobna betonové střešní krytiny BEKRS, betonárka ZAPA, pořez dřeva na katru provozuje TENET CZ, s. r. o., Polička, renovace dveří Portas.

Řemesla a podnikání jsou zastoupena takto: zedníci, klempíři, truhláři, pokrývač, autoopravář, autodopravci, kadeřnice, kosmetička, projekční práce v oboru topení a plyn. Ostatní občané dojíždí za prací převážně do Svitav.

Spojení obce s okolím je zajišťováno autobusovou dopravou směrem na Svitavy a Litomyšl, v obci je pět autobusových zastávek, a vlakovou dopravou směrem na Svitavy a Poličku. V dosahu jsou dvě železniční zastávky.

Historie
Obec s osobitým rázem asi 4 kilometry jihozápadně od Svitav podél silnice na Hradec nad Svitavou a Vendolského potoka. První zpráva o obci Vendolí (něm. Stangendorf) se objevila v seznamu obcí přináležejících k panství olomouckých biskupů v letech 1318 – 1326, jiných zakládacích listin nemáme. Lze se proto domnívat, že osada byla založena kolonizací olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka někdy kolem roku 1270. Hypotézu, zda by se nemohlo jednat o strážní osadu na odbočce kupecké stezky, pro niž svědčí nález dvou tesaných kamenů s letopočtem 1149 zazděných ve věži kostela, se asi nepodaří věrohodně podložit.

Obec své jméno Stangendorf obdržela podle rytíře Dietricha Stangeho von Friedberg, pozdějšího moravského komořího, který byl jejím lokátorem. Jiné prameny hovoří o tom, že nejstarší budova v obci – kostel sv. Ondřeje – byla založena někdy kolem roku 1260 litomyšlskými premonstráty, kteří celou farnost spravovali až do roku 1558. Z uvedených listin vyplývá, že se Vendolí sice stalo majetkem olomouckých biskupů, ale premonstrátský řád si zde poměrně dlouho uchoval svůj vliv. České pojmenování Vendolí (Wandule, Wayndol) podle dokladu z roku 1535 bylo pravděpodobně odvozeno od výrazu Weidl označující vrbové proutí.

Další zpráva se pojí s rokem 1501, kdy biskup Stanislav Thurzo obnovil privilegium dědičné rychty rychtáře Václava ve Vendolí, protože původní výsada rychty se během husitských válek ztratila. O několik let později bylo obci potvrzeno právo odúmrti. V roce 1572 takřka celá obec vyhořela, včetně kostela, který byl obnoven až v roce 1639. Za oběť požáru padly i nejdůležitější listiny o nejstarší historii obce. Během třicetileté války bylo Vendolí zasaženo průchody vojsk Po skončení války v roce 1648 a po pomalém obnovování obce se objevilo jiné nebezpečí v podobě tureckého vpádu na Moravu v roce 1663. Podle pramenů se mnoho obyvatel schovávalo v hlubokých lesích kolem obce. V té době žilo ve vesnici 83 usedlých, resp. 77 v roce 1677. Obyvatelstvo se převážně živilo zemědělstvím, řemesly a nádenickou prací.

Velkou pohromou byly i pruské války v 18. století, kdy Vendolím procházely sbory pruské a později ruské armády. V roce 1772 se objevil z nedostatku úrody hladomor. Období napoleonských válek znamenalo pro Vendolí další těžké roky, zejména v souvislosti s průchody ruských vojsk v roce 1799 a 1815. Totéž se opakovalo v roce 1866, kdy vsí projížděly kolony rakouské a pruské armády. V této době žilo v obci 1 474 obyvatel, z toho pouhých 13 Čechů.

Vendolí bylo do roku 1849 spravováno jako součást svitavského panství a od správní reformy z roku 1855 bylo začleněno pod pravomoc politického okresu v Moravské Třebové v rámci soudního okresu Svitavy.

Obec byla ryze zemědělská s mimořádně velikým katastrem. Od začátku 19. století zde začaly vznikat živnosti (fotograf, kováři, pekař, hostinští atd.). Kromě mlýnů zde pracovala výrobna cementového zboží, pila a výrobna olejů. Obrovským problémem se ukázalo získání pitné vody, což obyvatele Vendolí trápilo již od středověku. To se podařilo v roce 1945 nalezením obecní studny přímo ve středu obce. K oživení obce výrazně přispělo i zřízení zastávky na trati Svitavy – Polička v roce 1896. Po vzniku Československé republiky zde působila jediná politická strana Bund der Landwirte, která překvapivě zvítězila i ve volbách v roce 1935 nad Henleinovou SdP. Po skončení druhé světové války Vendolí ze 75% obsadili čeští zemědělci. Avšak i po osídlení zůstalo z jedné třetiny neobydleno.

Z významných spolků zde od 19. století působily spolek zemědělský, hasičský, Svaz Němců, Katolický lidový spolek, tělocvičný aj. Škola je připomínána v roce 1672 a byla společně s farou a kostelem takřka jedinými kamennými budovami v obci. Ve 20. století zde byla zřízena trojtřídní obecná škola s německým vyučovacím jazykem, po roce 1945 nově obnovena českými usedlíky.

Vypracoval Mgr. Radoslav Fikejz za pomoci pramenů archivu Městského muzea a galerie ve Svitavách, Státního okresního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli. Materiály k historii jednotlivých obcí převzaty z odborné literatury, obecních kronik, pamětních knih, za pomoci obecních úřadů a z místopisné části připravované publikace Vlastivědy moravské – Moravskotřebovsko a Svitavsko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavskoweb.cz/place.asp?place=16, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA