Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vysoká

Vysoká byla založena na biskupském panství až roku 1720 za Viléma Vojtěcha Libštejnského hr. Z Kolovrat, preláta a probošta olomouckého dóm, který rozdělil část svého dvora “na Vysoké” mezi 15 osadníků (familiantů). Na zbytku dvora zůstala “ovčírna”. Roku 1775 rozdělila hraběnka Marie Antonie z Blümegen i tyto pozemky mezi oněch 15 familiantů, kteří tak byli povýšeni na “malosedláky”. Roku 1869 byla Vysoká částí Březinek.

Vysoká byla čistě zemědělská obec s převahou lesů v katastru. V roce 1911 zde byla zaznamenána mlékárna. Protože zde je kamenitá půda, živilo se obyvatelstvo tkalcovstvím a jinou námezdní prací.

V roce 1854 měla Vysoká 228 obyvatel (i s Nectavou). 1880 – 152, 1900 – 125, 1921 – 123, 1930 – 98, 1950 – 66. I před druhou světovou válkou bylo veškeré obyvatelstvo české národnosti.

Protože biskupská fara nebyla od roku 1618 obsazena, byla Vysoká po svém založení přifařena k Jevíčku. Roku 1785 byla přifařena ke Kladkám, kam náležela i školou.

V roce 1924 zde byly organizace Československé strany lidové a strany agrární. V roce 1911 je uváděn hasičský spolek, roku 1922 byl založen spolek katolických zemědělců. V letech 1941 – 1945 byla Vysoká u politického okresu Litovel.

Současnost
Počet obyvatel k 1. 3. 2001: 36. Vysoká patří k obcím s nejvyšším úbytkem obyvatelstva v letech 1991 – 2001 v okrese Svitavy. Velmi malá, i před druhou světovou válkou čistě česká obec. V obci se nachází 70 rekreačních objektů, sloužící k individuální rekreaci. Území obce se nachází v chráněné krajinné oblasti. Přes Vysokou vede turisticky značená trasa do Javořičských jeskyní a na hrad Bouzov. Nejbližší železniční zastávka je Nectava.

Plánuje se oprava prostranství před obecním úřadem a úprava prostranství kolem kaple. V obci se nachází prodejna smíšeného zboží, hostinec a stolařská dílna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=33, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA