Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenec u Poličky

Historie
Založení obce souvisí patrně se založením města Poličky Přemyslem Otakarem II. roku 1265. První písemná zmínka o Kamenci je z roku 1474, kdy poličští měšťané koupili zdejší rychtářství. Rychta byla uprostřed obce naproti nynějšímu obecnímu úřadu v domě č. 82 u Sedliských.

O osadě Jelínek je zmínka v roce 1713, kdy hrabě z Hohenembsu, majitel panství bysterského, vymáhal v Poličce zaražení práva šenku v chalupě na Jelínku, protože má šenk v Korouhvi. Přes Jelínek tehdy vedla silnice z Poličky do Korouhve, později byla postavena nová silnice přes Bořiny.

Roku 1785 byl zrušen Vosmekovský dvůr a rozdělen jednotlivým hospodářům (lhotníkům) do dědičného nájmu. Tak vznikla obec Nová Kamenec. Do roku 1873 byly obě obce - Stará i Nová Kamenec i osada Jelínek spojené se Sádkem.

V roce 1910 bylo ve Staré Kamenci 572 obyvatel, v Nové Kamenci 185 obyvatel a na Jelínku 30. Z toho bylo 708 katolíků a 79 evangelíků.

V roce 1923 se Stará a Nová Kamenec spojily v jednu obec a bylo provedeno přečíslování domů a sloučení jmění a dluhů dosavadních osad. Správu obce obstarával 15členný výbor, který ze svého středu volil starostu a 3 - 4 radní.

V roce 1956 byla postavena nová budova obecního úřadu s požární zbrojnicí. V budově je také obecní knihovna, kde je v současnosti asi 2,5 tis. svazků.

Obec Kamenec byla v roce 1899 přifařena farnímu kostelu v Sádku, do té doby patřily obce k děkanství Poličskému. Na stavbu fary se od roku 1864 sbíraly v Sádku a Kamenci dobrovolné dary. V roce l892 se začala stavět a v roce 1893 byla dostavěna. Prvním farářem tu byl Jan Mikán, který po dvou měsících zemřel na tuberkulózu. První kostel v Sádku byl vystavěn asi koncem 15. století. Byl dřevěný, jen zvonice byla zděná. Dokladem o době stavby je latinský nápis na zvonu Léta páně 1497 tento zvon jest ulit ku cti Boží od mistra Ondřeje. Na druhém zvonu byl letopočet 1516, ten ale byl zrekvírován vojenskou správou stejně jako umíráček z roku 1780. Další zvon je z roku 1557.

Také školu má obec společnou se Sádkem. První škola byla v chalupě č. 49 pod kostelem, ve které se vyučovalo do roku 1792. První zmínka o učiteli je z roku 1717, byl to Markus Jílek - vyučený kovář. Působil zde 24 roků. Po něm nastoupil Karel Kudla a dalším učitelem byl tkadlec František Krejčí. V letech 1878 - 79 obce společně postavily novou školu nákladem 14 tisíc zlatých, později byla rozšířena na trojtřídní.

Na místě nynější tírny byl městem Poličkou postaven v roce 1710 pivovar. Při něm byla též maštal pro císařské hřebce. Do roku 1796 spravovalo pivovar měšťanstvo samo, pak byl pronajat. Pivovar vyhořel a v roce 1799 opět vystavěn. Od roku 1883 se tu už pivo nevařilo. V roce 1902 zde zřídili manželé Buchtovi tkalcovnu a přádelnu, v roce 1914 továrna vyhořela se všemi stroji a zásobami. Později převzala továrnu firma ČEMOLEN Humpolec a zřídila zde tírnu lnu. Od roku 1995 je továrna prázdná.

Současnost
V osmdesátých létech byl v obci vybudován vodovod, který se součástí skupinového vodovodu "Poličsko". Vodovod dále pokračuje do obce Sádek, Oldřiš a Borová.

V roce 1995 byla provedena komplexní rekonstrukce elektrické sítě. Začátkem roku 1996 koupila obec od Jednoty budovy prodejny a pohostinství. Po celou dobu je prodejna i pohostinství v provozu. V roce 1996 byl provedena největší část plynofikace obce. Plynovod je veden po místních komunikacích, které od roku 1999 postupně opravujeme. Za tuto dobu bylo opraveno, a to včetně cesty do osady Jelínek, 3,5 km.

V devadesátých letech je zpracován projekt na úpravu středu obce. Zatím byl dokončen chodník k pomníku padlých a trávník v tomto prostoru. V roce 1999 byla postaveno nová čekárna u autobusové zastávky. V roce 2000 byla provedena oprava bývalého transformátoru, který nyní využívají hasiči jako sušárnu hadic. V příštím roce je v plánu rekonstrukce budovy OÚ s hasičskou zbrojnicí.

Od roku 1976 je brigádnickou činností členů Sboru dobrovolných hasičů budován a rozšiřován sportovně - kulturní areál "Pod lipou", který se v devadesátých letech rozrostl o antuková hřiště pro tenis a volejbal, 100 m běžeckou dráhu, novou travnatou plochu atd. Stal se tak opravdovým centrem sportovního a kulturního vyžití občanů naší obce.

Význam areálu od roku 1991 postupně přerostl hranice naší obce pořádáním hasičských sportovních soutěží - O pohár starosty obce, Seniorcup, Večerní stovka, okrsková a okresní kola soutěží v požárním sportu. Překážkový závod na 100 m jednotlivců - Večerní stovka, který se koná vždy tradičním v srpnovém termínu za umělého osvětlení je jediným takovým to závodem v České republice. Každý rok se ho účastní stále větší počet závodníků z celé republiky včetně těch nejlepších.

Z dalších společenských událostí v naší obci vybíráme tradiční Předvánoční setkání důchodců, které již po mnoho let organizují ženy a na kterém vystupují s kulturním programem děti.

Turistika a okolí
Obec leží na okraji CHKO Žďárské vrchy a nabízí mnoho zajímavých turistických a cykloturistických tras od těch nenáročných až pro trasy určené zdatným turistům a to jak v letním tak i zimním období. Některé hlavní trasy vedou přes obec a mají zde své rozcestníky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-kamenec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA