Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chotěnov

Současnost
Na západním okraji bývalého svitavského okresu se ve vzdálenosti 12 km od Litomyšle v nadmořské výšce 507 m nachází obec Chotěnov. Její součástí je osada Olšany. V obci žije okolo 140 obyvatel.

V Chotěnově se dále nachází kulturní dům a prodejna smíšeného zboží. V Olšanech byl obnoven provoz hostince. Zemědělskou půdu obce obhospodařuje ZD Dolní Újezd, které zde také provozuje farmu živočišné výroby.

Historie
K založení Chotěnova došlo v polovině 14. století. Tehdy spadal k rychtě ve Vidlaté Seči. Olšany jsou zmiňovány již roku 1167, kdy je vyšehradský probošt Hroznata daroval litomyšlským premonstrátům, a patří k nejstarším obcím v regionu. Později se staly součástí novohradského panství, Chotěnov však připadl k litomyšlskému zámku.

V roce 1850 po zrušení vrchnostenské správy a zřízení okresů obě obce přešly pod politický okres Litomyšl. Rok předtím vytvořily Budislav, Desná, Chotěnov, Jarošov, Mladočov, Nová Ves u Jarošova, Poříčí a Vidlatá Seč velkou místní obec se sídlem v Mladočově, která však měla pouze roční trvání. Úspěšnější bylo následné spojení Chotěnova a Olšan, které trvá dodnes.

Na území obce se nachází chráněné území pod návrším Golgota a  jezírko v lesích na Lhotkách. Na Chotěnově byla postavena kaple Nejsvětější Trojice a na Olšanech kaple zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté. Obě pocházejí z roku 1890.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=16&area=12, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA