Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravská Třebová

Vítá Vás město, které svou rozlohou a počtem obyvatel patří spíše mezi nevelká. Vítá Vás město, ve kterém po celá staletí žili lidé, kteří svoji schopnost, zručnost a um přetvářeli do hodnot, jimž dodnes skládáme svůj obdiv. Díky této dlouhé a bohaté historii nabízí dnes Moravská Třebová široké spektrum příležitostí pro poznání, pro vnímání krásy i pro potěšení smyslů. Nabízí ale také spektrum příležitostí pro sport, turistiku, ekonomický rozvoj a investice. Moravská Třebová je městem příležitostí

Historie
Moravská Třebová leží na pomezí Čech a Moravy. Město založil v polovině 13. století Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem náměstí. Řada staveb a uměleckých děl dodnes upomíná na hospodářský rozkvět a vysokou kulturní úroveň města za vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486–1622), kdy byla Moravská Třebová centrem humanistické vzdělanosti a dostala přízvisko Moravské Athény. Do roku 1945 byla Moravská Třebová součástí německého jazykového ostrova zvaného Hřebečsko (Schönhengstgau) a v jejím hospodářském životě vždy dominovala textilní výroba.

Turistické zajímavosti
Příležitostí pro vnímání pozoruhodné krásy památek Moravské Třebové je celá řada. Začněme na zámku, kde se nachází jedna z nejstarších renesančních památek dochovaných na sever od Alp – zámecký portál z roku 1492. Zámek je postupně rekonstruován a stává se vyhledávaným centrem kulturního a společenského dění.

V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhausy, z nichž některé jsou opět využívány jako prodejny, úřady apod., zejména pozoruhodná je renesanční radnice. Další významné památky, především ojedinělý soubor renesančních kamenných náhrobků, jsou soustředěny na nedalekém Křížovém vrchu. Hodnotná umělecká díla jsou zachována i z období baroka, kdy ve městě působili vynikající umělci jako J. T. Supper, J. Pacák a další. Historické jádro města spolu s areálem zámku a Křížovým vrchem je městskou památkovou rezervací.

Hodnotné a přetrvávající zážitky si odnesou návštěvníci jak z prohlídek muzea, galerií, tak také z řady pravidelně či příležitostně pořádaných kulturních a společenských akcí. Městské muzeum mimo pravidelně obměňovaných výstav nabízí ve stálé expozici Holzmaisterovu sbírku mimoevropského umění. Nově je reinstalována část starého Egypta, kde najdeme mumii princezny Hereret. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice. Expozice je komponována jako staroegyptská hrobka s malbami na zdi.

Pro návštěvníky zámku jsou připraveny nové prohlídkové okruhy ukazující život měšťanů od doby baroka a historii selského bydlení na Moravskotřebovsku. Tyto zážitky propojte s některou z nabídek současného života. Známé jsou například festival Dny slovenské kultury, každoroční festival středověkých řemesel, divadla a hudby Zámecké kejkle a kratochvíle, zemská přehlídka jednoaktovek a divadla jednoho herce Štronzo, mezinárodní festival sborového zpěvu Moravskotřebovské arkády nebo v srpnu pořádané Lidové slavnosti na nedaleké zřícenině hradu Cimburk.

Příležitosti pro sport, odpočinek, ale i zábavu najde v Moravské Třebové každý. Návštěvníky z blízka i z daleka láká nový, moderní aquapark. Vyhřívaná voda, tobogán, víceúrovňové brouzdaliště, ale i chrliče vody, podvodní masážní lavice a další atrakce nabízejí dokonalou relaxaci a zábavu. Aquapark je součástí velkého sportovního areálu s tenisovými kurty, zimním i fotbalovým stadionem.

K nabídce dalších sportovních aktivit ve městě patří také dvě střelnice a umělá horolezecká stěna. Zalesněný charakter okolí města zase vybízí v letním období k pěší turistice a vyznavači cykloturistiky si mohou vybrat z řady tras různé obtížnosti. V zimním období nenechají v klidu Vaše běžky zasněžené pláně okolních kopců. Útulné hospůdky a restaurace, stejně tak jako dostatek ubytovacích možností jen umocní Váš zážitek.

Památky

Měšťanské domy - často zachovány přízemní mázhausy, vzniklé po požárech 1509 a 1541 - lze sledovat vývoj stavebního slohu v průběhu 16. století. Zejména náměstí TGM č. 2, 16 (uvnitř portál z r. 1540), 22, 23 (arkýř z r. 1589), 27, 37, dále v ulici Bránské, ČSA, Hvězdní, Cihlářově, Farní).  Fasády domů vznikly v 19. a 20. století - původní renesanční byly zničeny při požárech 1840, 1844.

Radnice - přední část přízemí (dolní mázhaus) kolem r. 1520, zadní část přízemí, 1. patro a zadní trakt - 50. a 60. léta 16. století. 2. patro přistavěno až v r. 1824. V kanceláři starosty nástěnné malby z 16. století od J.T. Suppera, věž dostavěná v r. 1764 nemá základy.

Farní kostel svatého Josefa - existoval snad už ve 13. století, renesanční přestavba, dnešní podoba barokní - po požáru 1726. V interiéru nástěnné malby J. T. Suppera (s jeho autoportrétem) a Silvestra Suppera, v sochařské výzdobě vynikají plastiky J. F. Pacáka (zejména Víra a Naděje).

Morový sloup - památka na morovou epidemii r. 1715, postaven v letech  1717 - 1720, sochařská výzdoba - Jan Sturmer.

Zámek - se nachází v centru města, na místě původního hradu, založeného již ve 13. století. Přestavován byl především koncem 15. a v 1. pol. 17. stol. V důsledků požáru r. 1840 byla značná část zámku stržena nebo přestavěna, zachováno je manýristické arkádové předdvoří, ze „starého zámku“ jedna pozdně gotická místnost, portál datovaný 1492 a považovaný za jednu z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky z r. 1495 (na portále osazeny kopie, originály v muzeu). V současnosti se objekt postupně rekonstruuje a využívá se pro kulturní a společenské aktivity.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mtrebova-city.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA