Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kunčina

Kunčina je samostatná obec nacházející se v okrese Svitavy zhruba 3 kilometry od města Moravská Třebová s nadmořskou výškou 374 m nad mořem. Součástí obce je NOVÁ VES, dohromady mají tyto obce 1 192 obyvatel.

Historie
Je sporné datum, kdy byla obec založena. Jisté však je, že němečtí osadníci ze Saska a Durynska, kteří hledali půdu, přišli na toto území kolem roku 1 200. Tu a tam kolem říčních toků postavili svá obydlí, z nichž se vyvinula po desetiletích obec.

Obyvatelstvo byli převážně rolníci a řemeslníci (kováři), kteří měli svoje kovárny v blízkosti silnice, aby byli k dispozici rolníkům. Dalšími osadníky byli mlynáři, kteří se snažili využít toku potoka k pohánění mlýnů.

Dá se předpokládat, že před příchodem Němců zde byla slovanská osada. Stála na vyvýšeném místě na Skalce u č. p. 118. Během staletí splynuli Slované s početnějšími německými osídlenci a snad jen malý počet českých příjmení v německém přepise svědčí o původu jejich nositelů.

Na základě archeologického výzkumu z roku 1964 se dalo zjistit, že šlo o slovanské sídliště o několika chatách postavené na výhodném místě. Chaty byly částečně zapuštěné v zemi. Zbytky jedné chaty se našly v hloubce asi 50 cm. Byl to pruh tmavé hlíny s popelem, zbytky dřevěného uhlí s rozbitými nádobami, který se táhl do šířky asi dvou metrů.

Osídlence vedl lokátor, člověk, který akci organizoval, vyjednával s majitelem panství a odpovídal za splnění podmínek osídlení. Za to získal výhody - stal se dědičným rychtářem, mohl vlastnit mlýn jako zdroj příjmů, dostával část poplatků. Vesnice (Dorf) byla zřejmě často pojmenována po něm.

Původ jména Kunčina (německy Kunzendorf), původně zvané také Stará Kunčina, je zahalen v hluboké temnotě. Názor, že Kunčina je pojmenována po nějakém Kunzovi, není zatím doložen). První zmínka o Kunčině se datuje od roku 1270 (tedy z doby Rudolfa Habsburského). V tomto roce je jmenován jistý Herolt jako rychtář v Kunčině.

Funkce dědičného rychtáře se udržela po dlouhá staletí, i když z různých důvodů (vymření rodu, vhodný nástupce, apod.) mohla přejít na jiný rod. V Kunčině byla rychta na č. p. 50, na zahradě stojí kamenný kříž, který má na základním kameni německý text - přeloženo:
Vybudováno ke cti boží Josefem Sponerem, dědičným rychtářem, v roce 1858.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://sweb.cz/kuncina/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA