Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sedliště

Asi 4 km severozápadním směrem od Litomyšle se v nadmořské výšce 335 m na trase silnice vedoucí z Litomyšle do Vysokého Mýta nachází obec Sedliště, v níž žije kolem 220 obyvatel.

Obcí protéká Malvařický potok, s nímž jsou spjaty nejstarší dějiny obce. Za vlády Slavníkovců byla na Malvařici pastevecká osada, která je dokladem nejstaršího osídlení obce. Po roce 1398 se Sedliště staly majetkem litomyšlského biskupství a tento stav trval až do roku 1421, kdy byla Litomyšl obsazena husity, a biskupství zaniklo. Roku 1508 se stali majiteli Sedlišť Kostkové z Postupic. Po nich následovali majitelé litomyšlského panství Pernštejnové, Trautmansdorfové a Valdštejnové. Roku 1848 správa Sedlišť vrchností litomyšlského zámku končí.

Dominantou obce je kaple archanděla Michaela pocházející z druhé poloviny 19. století. Kaple je architektonicky zajímavá především tím, že je kopií jednoho z křídel vatikánského chrámu sv. Petra.

Sbor dobrovolných hasičů, který se pravidelně zúčastňuje různých soutěží, zde byl založen roku 1883.
Sokol, který byl v Sedlištích založen roku 1926, zajišťuje převážnou část kulturně – sportovního vyžití. Mnohé jeho aktivity se staly již tradicí a účastní se jich  velká část místních obyvatel.

V obci převládá zemědělská výroba, kterou z největší části zajišťuje místní Zemědělské a obchodní družstvo. V obci provozuje své živnosti také několik drobných soukromých podnikatelů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=36&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA