Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hartinkov

Historie
První písemná zpráva o Hartinkově (Hartungsdorf) je z roku 1258. Tehdy se stahoval pod soudní pravomoc města Jevíčka. Pod jménem “Hermannsdorf” byl majetkem olomoucké kapituly, roku 1361 byl již součástí biskupického panství. Změny majitele do roku 1592 jsou popsány u obce Biskupice. Alžběta Špetlová pak přenechala Hartinkov svému manželovi Jakubu Hrochovi řečenému Jalůvka z Melovic. Tenkrát byl v Hartinkově i dvůr. Roku 1594 kupuje Jiří Špetle ves zpět a roku 1601 ji prodává Jindřichu Blektovi z Outěchovic.

Po roce 1612 je majitelkou jeho dcera Kateřina, manželka Albrechta Rohovlada Bukůvky z Bukůvky. Po její smrti roku 1615 drží dvůr a celou ves Jan st. a Hynek Šarovcové z Šarova. Bratr zemřelého Jindřicha Blekty Kryštof je však oba pohání, že drží ves neprávem. Hynek Šarovec přesto drží ves až do roku 1629. Po tomto roce je zadlužený statek soudně prodán a kupuje jej Jaroslav Drahanovský z Pěnčína a připojuje ke statku biskupickému, u kterého Hartinkov zůstává až do roku 1850.

Roku 1854 měl Hartinkov 412 obyvatel, 1880 – 414, 1900 – 350, 1921 – 299, 1930 – 287, 1950 – 131. I před druhou světovou válkou byli všichni obyvatelé české národnosti.Hartinkov byl čistě zemědělská obec s převahou lesů. V obci byl mlýn a pila (1910, 1939).

V roce 1830 založil Josef Schafgotsche na vrchnostenské půdě na úpatí kopce kolonii 25 domků Alt-Komberg. V roce 1838 přibylo ještě sedm domků pod názvem Neu-Komberg.

Obec byla od roku 1787 přifařena k Vranové Lhotě, předtím k Biskupicím a Jevíčku. Roku 1871 byla zřízena česká jednotřídní škola (72 žáků). Roku 1892 byl založen čtenářský a pěvecký spolek, roku 1904 se uvádí čtenářský spolek “Břetislav”, roku 1899 byl založen spolek hasičský, roku 1909 Národní jednota. V roce 1924 měla v Hartinkově svou organizaci Československá strana lidová. V letech 1941 – 1945 patřila obec do p. o. Litovel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=11, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA