Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rozhraní

Současnost
Obec Rozhraní leží v údolí řeky Svitavy, zástavba části zvané Rozhraní je soustředěna podél mezinárodní silnice E461, část zástavby Rozhraní vybíhá směrem východním. Zástavba zvaná Bradlné vychází od silnice E461 směrem západním. U řeky Svitavy přechází Rozhraní plynule v část zvanou Vilémov, která lemuje tok řeky Svitavy po jejím pravém břehu a navazuje na místní část Bradlné.

V obci Rozhraní trvale  žije (k  1. 1. 2003) 353 obyvatel z toho 64 dětí ve věku 1 - 18 let, 203 obyvatel produktivního věku a 86 obyvatel na zasloužené penzi.

Tak jako všude tak i v Rozhraní dochází v posledních letech k zásadním změnám a rozvoji nejen podnikatelských aktivit. V obci sídlí prosperující podniky a živnostníci, kteří jsou uvedeny v rubrice kontakty. Obec  se  snaží zkvalitňovat  život  nejen  trvale žijícím občanům, ale i hostům navštěvujícím naši vesnici za účelem rekreace, návštěvy blízských apod.

Díky dobrému vlakovému a silničnímu spojení Česká  Třebová - Brno - vlak, Svitavy - Brno - E461 je  zde možno začít či ukončit pěší túru a vycházku, ale také cykloturisti využijí možnost napojení na cyklostezku Stvolová - Letovice - Křetínská přehrada nebo Študlov - Hohuňov - Hrad Svojanov. V letním období se dají tyto pěší či cyklovýlety ukončit na tenisovém popř. volejbalovém kurtu nebo malém fotbalovém hřišti, ale také v příjemném prostředí Motorestu na Rozhraní či Obecní restauraci.

Historie
Obec vznikla sloučením tří osad - Bradlné, Rozhraní a Vilémov. U osad Bradlné a Vilémov není možno přesně datovat založení, ale první zmínka u osady Vilémov pochází z roku 1409, kdy osada patřila k Panství Letovskému. Osada Bradlné se poprvé zřejmě vyskytuje  okolo roku 1200 jako Brlenka, při kupecké cestě do Svitav. Přesnější zmínka pochází z roku 1416 kdy osada Bradlné patřila k Panství Louckému / hrad Louka u Olešnice. Osada Bradlné byla původně největší co do počtu obyvatel a také dominovala svým významem kulturním, byla zde škola  a kostel.

Vznik obce Rozhraní je možno datovat k roku 1834, kdy osada měla již 28 domů a 130 obyvatel. Sloučením těchto tří osad vznikla v roce 1950 samostatná obec Rozhraní.  Její název odpovídá poloze obce, která vždy ležela na rozhraní územních a správních celků. Rozhraní se rozkládá na hranici dvou zemí - Čech a Moravy, na rozhraní tří diecézí - Olomoucké, Královéhradecké a Brněnské, nachází se také na hranici  bývalých okresů Svitavy a Blansko.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=8, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA