Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mikuleč

Takřka na půl cestě mezi Svitavami a Litomyšlí, nedaleko česko-moravských hranic leží pohorská obec Mikuleč. Kolem se táhne chudá náhorní rovina s temnými kulisami lesů v pozadí, s málo úrodnými políčky, s osamělými dvorci a drobnými vískami, tolik charakteristickými pro Českomoravskou vysočinu. Na konci vsi na vršku, kudy táhnou chladné větříky i za letního dne, najdete v houští stromů, keřů a polodivokého kvítí vchod do kostelíka nenáročné architektury s dřevěnou vížkou. V chudém interiéru jednolodního kostelíka s pachem plísně, větrané jen otevřenými dveřmi v boční stěně, čeká vás velké překvapení: tři Alšovy obrazy, velké, typicky alšovské a krásné, namalované na omítce kostelních stěn, umělcem signované a datované roku 1900.

Historie
Na místě pomezního hvozdu, jenž byl protkán kupeckými stezkami, vedla jedna z nich právě přes Javornický hřeben do Mikulečského údolí a odtud do Litomyšle. Obě vsi vznikly na základě kolonizace vedené litomyšlským premonstrátským klášterem ve druhé polovině 13. století. Původní název Mikulče zněl Nikols nebo Nikolcz pravděpodobně podle jména lokátora Mikuláše (Nikolaus). V pramenech se takové pojmenování objevuje k roku 1347, 1358 a 1398. Obec patřila pod litomyšlské panství. S ním měla i společné majitele – od roku 1424 Diviš Bořek z Miletínka a později rod Kostků z Postupic.

Další zmínka o obci se pojí až s rokem 1450, kdy je jmenován obecní rychtář. Pravděpodobně po osídlení Mikulče byla založena i maličká osada Kukele. Sloužila snad jako odpočinkové místo při kupecké stezce? Nevíme a nemáme o dějinách obce žádných zpráv. V roce 1649 zde žilo 34 poddaných.

První zmínka o kostelu sv. Jiří pochází z roku 1677 a správně příslušel pod faru v Karli. Měl statut filiálního kostela a to až do roku 1786. Od této doby byl veden jako lokální kaple a patřil do poličského vikariátu. Na útraty Náboženské matice byl v roce 1818 vystavěn do nynější podoby a v roce 1861 povýšen na faru, kterou obhospodařovali čeští kněží. V roce 1900 byl vyzdoben freskami podle návrhů Mikoláše Alše. Od roku 1787 existovala v obci německá jednotřídní farní škola, roku 1832 rozšířena na dvojtřídní a 1869 trojtřídní. V roce 1938 založena obecná škola, ale 1945 z pochopitelných důvodů zanikla.

Začátkem 20. století žilo v Mikulči 1 200 obyvatel. Byla to čistě zemědělská obec s množstvím podpůrných zemědělských spolků. Společně s osadami Starý a Nový Valdek patřily obce Mikuleč a Kukele do Hřebečského kraje, který hrál významnou roli při německé iredentě v roce 1918. Od roku 1949 obce patřily pod nově vytvořený okres Svitavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecmikulec.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA