Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Sídla

Historie
Obec se skládá ze samotných Nových Sídel a osady zvané Sedlišťka. Sedlišťka jsou mnohem starší částí obce než Nová Sídla. Významnou obcí a zemědělskou usedlostí byla již počátkem 14. století, kdy náležela Bludovi z Morašic. Po něm se stal jejich vlastníkem vysokomýtský měšťan Rudlin. Roku 1398 se Sedlišťka i s dvorem stala součástí biskupského majetku.

Roku 1412 je biskup Jan Železný osvobodil od odúmrti a prodal i s dvorem Michalovi z Dubu. Nová Sídla byla založena na panské půdě jako osada pro lidi pracující na sedlišťských statcích až roku 1790. Z roku 1837 je zachováno jejich pojmenování Neusiedel, z roku 1854 Nové sídlo. Pojmenování Nová Sídla se poprvé objevuje roku 1904.

Mezi pamětihodnosti patří kaple sv. Anny postavená roku 1876 a pomník věnovaný padlým vojínům první světové války z roku 1921.

Současnost
Obec Nová Sídla se nachází v nadmořské výšce 313 m ve vzdálenosti 5 km severozápadním směrem od Litomyšle. V současnosti má okolo 240 obyvatel.

Nová Sídla mají převážně zemědělský charakter. Hospodaří se na 241 hektarech, vodní plocha zabírá 2 hektary, 5 hektarů je zastavěno. V obci se nachází obchod se smíšeným zbožím.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=26&area=12, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA