Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Biskupice

Obec Biskupice leží v Malé Hané, na rozmezí Boskovické brázdy a Drahanské vysočiny. Leží asi 17 km jižně od Moravské Třebové, 20 km severně od Boskovic a 4 km jižně od Jevíčka. První zmínky o obci pochází z roku 1267, kdy obec patřila k biskupství Olomouckému. K obci Biskupice jáleží i osada Zálesí, která se rozprostírá v malebném zákoutí rozlehlého lesa. Obec má s kolními i vzdálenějšími sídly spojení jak železniční, tak autobusovou dopravou. V současné době žije v obci 448 obyvatel.

Historie
Biskupice původně náležely olomouckému biskupství, ale biskup Bruno je roku 1262 postoupil olomoucké kapitule. Ta roku 1361 zaměnila ves Biskupice s patrimoniem a Hartinkov markraběti Janovi, aby si tu vystavěl hrad. Jan odkázal 1371 hrad Hrádek (Plankenberg) a vsi Biskupice, Březinku a Hartinkov svému synovi Prokopovi, který roku 1386 udělil hrad i vsi lénem Heraltu Kunovi z Kunštátu). Avšak již roku 1401 zastavil markrabě Prokop plankenberské zboží Janu Boskovcovi z Brandýsa. Roku 1412 potvrdil markrabě Jošt, že oprávněným držitelem zboží je Heralt z Kunštátu.

Za husitských válek byl hrad obsazen husity. Roku 1437 prodává Žofie, dcera Heralta z Kunštátu a manželka Jana z Cimburka, statek bratřím Martinovi a Alešovi z Drahanovic. Roku 1438 Martin z Drahanovic se svou manželkou Annou z Žeravic dává Biskupicím právo odúmrti. Roku 1493 prodávají bratři Aleš z Polanky, Martin, Znata a Mikuláš z Drahanovic Biskupice, další vsi a pustý hrádek Volfartovi a Janovi, bratřím z Kynšperka. Za nich asi vzniká tvrz přímo v Biskupicích. Jan Planknar z Kynšperka prodal roku 1505 statek Petru Šedíkovi z Kunčiny a po jeho smrti (1545) přešly Biskupice na jeho sestřenici Alenu z Warnsdorfu. V letech 1569 – 1579 byl majitelem Jan Špetle z Prudic, po něm Jiří Špetle a dále Alžběta Špetlová z Prudic, která statek prodala Jaroslavu Drahanovskému z Pěnčína a jeho manželce Boženě Bílské z Kaříšova.

Po Bílé hoře měly být Biskupice konfiskovány, ale Jaroslav přestoupil roku 1623 na katolictví. Jeho syn Jaroslav Bedřich Drahanovský prodal statek Jiřímu Vilémovi Dubskému z Třebomyslic, jehož vdova Marie Anna, rozená ze Švábenic, roku 1661 prodává statek s vesnicí Nectavou Václavu Bartodějskému z Bartoděj, a ten jej roku 1667 prodává Zikmundu Sakovi z Bohuňovic. Po něm dědili synové Fr. Ferdinand a Leopold, z nichž první prodal statek roku 1713 Vilému Vojtěchu Libštejnskému z Kolovrat. Roku 1729 zdědil statek Jan Norbert Libštejnský a po něm jeho syn Jeroným. Musel však statek odstoupit bratru Rudolfovi, a ten jej odkázal nejmladšímu bratrovi, za nějjž jej spravovala Rudolfova manželka, Marie Anna rozená z Blümegenu, která si pak po narození dcery činila na statek nárok. Později se provdala za svého strýce Kryštofa z Blümegenu, a panství tak přešlo na jejího nevlastního syna Petra Heřmana a tím i na rod Blümegen. Roku 1813 dědil panství Josef Schafgotsch, roku 1874 Antonie kněžna z Thurn a Taxisů, rozená Schafgotschová, a Marianetta Schafgotschová, která svou polovinu panství darovala Jiřímu Lamoral Thurn Taxisovi. Po něm dědili Fridrich a Hugo (padl roku 1915).

Pozemková reforma byla provedena v letech 1924 – 1925. Vráceny byly jen dvory v Biskupicích a Jaroměřicích. Dvory v Březinkách, Hartinkově a Vranové Lhotě byly parcelovány. V letech 1938 – 1945 byly Biskupice u landrátu Mor. Třebová.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.biskupice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA