Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohuňovice

Obec Bohuňovice leží ve východních Čechách, 6 km severo-západně od města Litomyšl, v nadmořské výšce 335 m n. m. Má 119 obyvatel, prodejnu potravin a dvě autobusové zastávky.

Historie
V poslední době XIX. století a až do r. 1921. užívalo se pro obec zdejší názvu "Bohňovice". Po posledním sčítání lidu v r. 1921 nařízeno bylo úředně užívati názvu "Bohuňovice". Jména toho bylo původně užíváno; ve starých zápisech uvádí se dle Dr. Zdenka Nejedlého i jiných vždy jméno "Bohuňovice" a ne Bohňovice.

Bohuňovice jsou obec staršího původu. Dr. Zdeněk Nejedlý ve svém spise "Dějiny města Litomyšle a okolí" na str. 355 píše o nich: (Vydány byly nákl. města Litomyšl. r. 1903.)

Bohuňovice, dnes Bohňovice, dostaly se klášteru Litomyšlskému hned ve 12. století. Klášter je na doživotí zastavil. R. 1347 dostaly se zastavené Bohuňovice biskupovi litomyšlskému. R. 1412 od biskupa Jana Železného osvobozeny byly "od úmrtí". Do té doby statek (grunt), o němž nebylo "kšaftu", nepřipadal pravým dědicům, nýbrž pánům, zde tedy biskupovi. Byla zde "rychta", jež se však do r. 1398 nepřipomíná. Na počátku XV. století byl tu rychtářem Václav , jenž r. 1410 pohádal se se sousedem Bohuňovickým Ničkem a hrozili si tak, až se to dostalo před právo. Selský dvůr se 14 1/2 pruty polí měl tu Jan, řečený Volroth, jenž r.1407 soudil se s biskupem o dědictví po svém bratru Pavlovi. Z různých rodových jmen patrno, že Bohuňovice byly velkou většinou německé, takže když se tu usadil Václav české národnosti, dostal přezdívku "Václav Čech".

Dlouhá luka, náležející nyní částečně do katastru obce zdejší, připomínají se již r. 1108, kdy dostala se darem klášteru Benediktinskému od rytíře Domoslava. (Jelínek "Dějiny města Litomyšle I." str. 22)
Les Švábenice dle kronikáře Fr. Jelínka (v jeho díle "Dějiny města Litomyšle díl I." str. 42) daroval král Vladislav I. i se vsí "Bohňovice" klášteru Premonstrátskému, dříve Benediktinskému v r. 1157.

R. 1306 zle loupeno bylo panství Landšperské (nyní okolí lanškrounské) loupeživými rytíři, mezi nimiž připomíná se i Vítek ze Švábenic a z Hermanic. Tento zadluživ se 412 kopami grošů měšťanům pražským, prodal vesnice Záleš a Sloupnici a postoupil je klášteru křižovníků na Zderazi v Praze. (Jelínek "Dějiny města Litomyšle" I. str. 80 a 87).

Biskupství v Litomyšli založeno bylo králem Karlem IV. r. 1344. Prvním biskupem byl opat litomyšlského kláštera Jan. R. 1347 byly pozemky klášteru patřící rozděleny; část zůstala klášteru, část připadla novému biskupství; Bohňovice i Dlouhá luka staly se majetkem biskupovým (Jelínek "Dějiny města Litomyšle I." str. 96 a 108)

K politické obci "Bohuňovice" náleží v době přítomné též osada Řídky. Tato osada založena byla r. 1689 ještě s 15 jinými menšími osadami na panství litomyšlském od hraběte Jana Fridricha z Trautmasdorfu, pána na Litomyšli.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohunovice.net, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA