Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rozstání

Historie
Původně zřejmě česká obec, po kolonizaci ve 13. století poněmčována. První písemná zmínka o vsi je z roku 1365, kdy patřila k cimburskému zboží. Roku 1406 je zde uváděn svobodný dvůr, který dal markrabě Jošt Měškovi z Rozstání a Újezda. Z tohoto dvora zřejmě vznikl pozdější velkostatek. K roku 1628 zde byla dědičná rychta, ves tvořila až do roku 1850 součást trnáveckého panství. Při první pozemkové reformě byl dvůr velkostatku Moravská Třebová zčásti rozdělen, část byla spolu se dvorem v Městečku Trnávce přidělena jako zbytkový statek pachtýři Vaňkovi. Roku 1934 byl Velkostatek Rozstání-Trnávka prodán Kuffnerově cukrovarské akciové společnosti v Břeclavi.

Obyvatelstvo se zabývalo převážně zemědělstvím a tkalcovstvím. V letech 1910 a 1948 je uváděn mlýn, v roce 1924 elektrárenské družstvo. V roce 1885 byla založena první záložna, v roce 1911 a 1935 jsou uváděny dvě. V letech 1900 a 1924 je uváděn zvěrolékař.

Kolem roku 1833 se zde těžila železná ruda a dodávala se do Adamova. V obci je zastávka Moravské západní dráhy (zprovozněna 1889).

Rozstání mělo roku 1854 550 obyvatel. 1869 – 577, 1880 – 579, 1900 – 508, 1910 – 506, 1921 – 519, 1930 – 458, 1950 – 359. Většina obyvatel před druhou světovou válkou byla německé národnosti, ale zejména po vzniku Československé republiky zde byla výraznější česká menšina. Rozstání bylo přifařeno k Městečku Trnávce.

Obecná škola je uváděna v roce 1848, roku 1872 byla postavena nová školní budova pro 75 žáků ve dvou třídách, roku 1900 byla škola stále dvoutřídní. V roce 1927 byla založena jednotřídní česká menšinová škola.

V roce 1924 zde byl zastoupen Svaz zemědělců (Bund der Landwirte). V roce 1881 byl v obci založen hasičský spolek, v roce 1885 Německý školský spolek (Deutscher Schulverein), 1902 Svaz Němců (Bund der Deutschen), 1920 Německý kulturní svaz (Deutscher Kulturverband), 1921 spolek malorolníků a domkářů, 1922 chovatelský spolek. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec nově osídlena.

Současnost
Obec má vybudované koupaliště, kanalizaci, chodníky, má dobrou dopravní obslužnost a to jak vlakovou tak i autobusovou, prodejnu potravin, prodejnu textilu. V obci je palírna, truhlářská dílna na výrobu nábytku. V roce 2002 je v plánu vybudovat tenisový kurt a volejbalové hřiště.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=24, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA