Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vražné

Původní osídlení bylo asi slovanské. První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1258, kdy se (pod názvem Brasen) stahovala pod soudní pravomoc města Jevíčka. Pak se dostala k trnáveckému panství, u něhož je uváděna roku 1547.

Vražné bylo čistě zemědělská obec s převahou lesů v katastru. V blízkosti obce bývaly panské vápenky, v druhé polovině 19. století vápencový lom. V roce 1924 bylo v obci elektrárenské družstvo.

V roce 1854 mělo Vražné 180 obyvatel. 1880 – 183, 1900 – 187, 1921 – 209, 1930 – 182, 1950 – 154. I před druhou světovou válkou bylo obyvatelstvo převážně české s nepříliš početnou německou menšinou.

Obec byla přifařena do Chornic V roce 1890 zásluhou zámožného výměnkáře Libora Knota postavena kaple.

Až do roku 1819 byla ves přiškolena do Chornic. Po dlouhých provizoriích a sporech o vyučovací jazyk byla v roce 1888 s pomocí Ústřední matice školské postavena česká škola, v roce 1900 byla jednotřídní.

Nejsilnější politickou stranou zde byla strana agrární. Roku 1908 byla ve Vražném založena Národní jednota, v roce 1924 Domovina. V letech 1941 – 1945 byla obec u pol. okresu Litovel.

Pamětihodnost

Kaple sv. Cyrila a Metoděje
Dříve měla obec pouze věžovitou zvonici, která stála v jihozápadním rohu zahrady náležející k č. 8. Zvonice byla chatrná, proto se roku 1890 začala stavět nová kaple. Čistý náklad činil 2000 zl. V roce 1891 se zúčastnilo slavnosti svěcení velké množství lidí z celého okolí. Kaple byla zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději.

Současnost
Poprvé se připomíná Vrážné r. 1253. V současné době čítá obec 45 domů, 75 obyvatel, o víkendech se obec rozroste o chalupáře v počtu cca 20. Obec vlastní budovu /bývalá škola/, kde je umístěna OÚ kancelář, obecní knihovna, společenská místnost a obchod smíšeného zboží, dále se zde nachází kaple zasvěcená sv. Cyrilu a Metoději.

Uprostřed obce máme vybudované víceúčelové hřiště a zábavný koutek. V posledních dvou letech jsme prováděli opravu budovy OÚ (fasáda, výměna oken za plastová, vnitřní stavební úpravy, které probíhají dosud.) Dále byla vyměněna okna a dveře v kapličce, kde také máme nový zvon sv. Cyrila a Metoděje. Do budoucna podle výše peněžních prostředků máme naplánovány úpravy okolí OÚ, návsi. Také hodláme pokračovat v opravě místních komunikací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=32, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA