Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohuňov

Obec Bohuňov (244 obyvatel), jenž je tvořena dvěma částmi - vesnicemi Bohuňov a Janovičky, se nachází v severovýchodní části kraje VYSOČINA, v mikroregionu Bystřicko, 6 km severozápadně od města Bystřice nad Pernštejnem.

Z hlediska vyššího stupně samosprávy náleží do obvodu Bystřice n. P., jenž zastává statut obce s rozšířenou působností (funkce pověřeného úřadu; dále je zde např. matriční, katastrální, finanční či stavební úřad). Záležitosti týkající se pozemkového úřadu, celního úřadu, okresního soudu či vojenské správy se vyřizují ve Žďáře nad Sázavou, nacházejícím se 23 km západně od obce Bohuňov. Úřad „Pozemkový fond“; byl ze Žďáru nad Sázavou přesunut a od roku 2007 sídlí až v Jihlavě.

Obě vesnice jsou situovány v mírně zvlněné krajině vrchovinného rázu, Bohuňov (195 obyvatel, 69 čísel popisných a 18 čísel evidenčních) v nadmořské výšce okolo 620 - 630 m (oficiálně uváděno 624 m n. m.), Janovičky (49 obyvatel, 18 čísel popisných a 2 čísla evidenční) potom v nadmořské výšce okolo 620 - 640 m (oficiálně uváděno 632 m n. m.).

Katastrem Bohuňova i Janoviček prochází hranice přírodního parku Svratecká hornatina (konkrétně se jedná o severovýchodní část katastru Bohuňova a severní část katastru Janoviček, kde hranici přírodního parku tvoří silnice Lísek - Bohuňov a Bohuňov - Janovičky, a dále polní cesta z Janoviček do sousední obce Písečné). Za zmínku stojí i hranice chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jejíž jihovýchodní cíp (vymezený silnicí Lísek - Skalský dvůr a dále křižovatkou se silnicí I/19) se nachází ve vzdálenosti okolo 0,5 km od severozápadního až jihozápadního okraje katastru Bohuňova.

Z hlediska dopravní dostupnosti obce je třeba uvést ‹‹ autobusové spojení ››, vedoucí přes Bohuňov i přes Janovičky (‹‹ jízdní řád ››). V případě Bohuňova lze zmínit i možnost využití ‹‹ vlakového spojení ›› z 3,5 km vzdálené železniční stanice Rozsochy (‹‹ jízdní řád ››), kam lze dojít pěšky do 45 minut.

Vybavenost obce
V oblasti vybavenosti obce dochází v posledních letech k postupnému rozvoji a modernizaci. V roce 1998 proběhla (tehdejší společností SPT Telecom) „telefonizace“ Bohuňova i Janoviček; této příležitosti využila většina domácností, neboť předtím bylo v obou vesnicích jen několik málo soukromých telefonních stanic a telefonní automat („telefonní budka“), zřízená na návsi v Bohuňově v polovině 90. let.

Během jara a léta roku 2002 provedena plynofikace obce a zároveň vybudována nová vodovodní síť (nahrazující starou, jenž zásobovala Bohuňov ze studny bývalého zemědělského družstva), napojující obec na vodovod vedoucí z přehradní nádrže Vír do Žďáru nad Sázavou.

Poloha obce umožňuje přijímat signál potřebný k připojení na tzv. bezdrátový internet, jehož přednosti (před připojením přes telefonní linku) začala během roku 2006 využívat i část domácností v Bohuňově. Rovněž i signál pro provoz mobilních telefonů je k dispozici (jeden z vysílačů se nachází pouze 2 km severně od Bohuňova.

V létě 2005 byly v centrální části Bohuňova, v prostranství mezi asfaltovou otáčkou u autobusové zastávky a sloupem s čapím hnízdem, umístěny nově vyrobené houpačky a skluzavka (sloužící dětem).

Ze základních služeb stojí za zmínku prodejna smíšeného zboží a budova kulturního domu s hostincem. Pro rekreačně sportovní aktivity je k dispozici fotbalové i tenisové hřiště na východním okraji Bohuňova; v zimě za dobrých sněhových podmínek lze využít i udržovanou lyžařskou trasu, vedoucí směrem od sousedního Domanína a pokračující kolem Skalského rybníka (a hotelu Skalský dvůr) dále k Zuberskému rybníku, odkud je možné se dostat po dalších navazujících lyžařských trasách až do centrální části Žďárských vrchů).

V rámci (cyklo)turistiky má Bohuňov také docela dobrou polohu, neboť přes vesnici vede (směrem od Bystřice n.P.) cyklistická stezka zv. Pražská stezka, po níž se lze dostat přes sousední obec Lísek (opět) do centrální části CHKO Žďárské vrchy, kam (či odkud) také směřuje žluté turistické značení (procházející severojižním směrem přes Bohuňov) a zelené turistické značení (vedoucí z lesa Pletenice po hraniční polní cestě mezi katastrem Janoviček a katastrem obce Písečné).

Přírodní zajímavosti
Nejpozoruhodnější přírodní zajímavostí v obci je určitě hnízdění čápa bílého. Hodnotu zdejší krajiny utváří také dvě dlouhá stromořadí - třešňová alej lemující silnici směrem od Bystřice n. P. a jasanovo-lipová alej podél silnice mezi Bohuňovem a Lískem. Přestože lesní porosty nezaujímají v obecním katastru příliš velkou plochu, v bezprostředním sousedství (v dostupnosti přibližně 1 km od Bohuňova) se nachází dva velké lesy - Pičulín (jihozápadním směrem) a Pletenice (severním směrem), v nichž bývá v létě a na podzim množství lesních plodů (houby, apod.).

Ke koupání i rybolovu slouží dva (ve zdejším regionu významné) rybníky, Domanínský rybník (jižně od Bohuňova) a Skalský rybník (západoseverozápadně od Bohuňova), ležící sice již těsně za hranicemi bohuňovského katastru, avšak v dobré dostupnosti, neboť vzdálenost k nim z Bohuňova po polních cestách činí přibližně 1,5 km.

Pamětihodnosti
Místním pamětihodnostem dominuje kaple na okraji návsi, naproti níž za silnicí stojí kamenný kříž; cennou ukázku drobné církevní architektury představují i boží muka nedaleko za vsí. Na návsi je umístěn také pomník padlým z první světové války. Především v okolí obecního rybníčka se dochovalo několik zemědělských usedlostí, reprezentujících horácké lidové stavitelství, z nichž je třeba vyzdvihnout roubené obytné stavení čp.14 (památkově chráněný objekt - kulturní památka) s „klasovitě skládaným“ štítem. Z dalších objektů si zaslouží zmínku alespoň trojboká zděná usedlost č. p.17 (nedaleko kaple u silnice vedoucí k Lísku), v jejímž štítě se zachoval nápis „S pomocí boží postaveno L. P. 1857“.

Z pamětihodností v Janovičkách lze zmínit kamenný kříž na návsi, poblíž kterého byla postavena jednoduchá zvonička; i zde lze zhlédnout několik dochovaných zemědělských usedlostí, z nichž jedna (podobně jako v Bohuňově) slouží hospodářským účelům (soukromé zemědělské podnikání) a další je využívána pro chov koní.

Ze společenských organizací, kterým bude v budoucnu na obecních www stránkách věnováno více prostoru, působí v obci sbor dobrovolných hasičů (založený v roce 1900) a myslivecké sdružení (založeno roku 2003; zdejší myslivci náleželi v minulosti pod myslivecké sdružení Lísek). Z chovatelství stojí za zmínku včelařství (Bohuňov i Janovičky), chovatel holubů (Bohuňov), a chov koním v Janovičkách, související se zdejším provozováním jezdectví (na poloprofesionální úrovni).

V oblasti sportu se v posledních letech zviditelňují častými úspěchy bohuňovští fotbalisté, účastnící se od roku 2003 (každoročně) regionálních turnajů se zastoupením celkem 6 - 8 vesnic (převážně z Bystřicka).

V obci je zastoupena i umělecká činnost, kterou se zde zabývají výrobce intarzií (Bohuňov) a akademický malíř (Janovičky). Někteří obyvatelé se také věnují aktivní hře na hudební nástroje; tři bohuňovští občané působí v dechové kapele Bobrůvanka a jeden hudebník působí ve skupině Arzenal (moderní populární taneční hudba).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bohunov.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA