Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sloupnice

Obec Sloupnice se nachází asi 8 km na sever od Litomyšle v údolí, které tvoří západní výběžky Českomoravské vrchoviny. Území obce náleží do křídového útvaru České tabule a protéká jím potok zvaný Bílá labuť. Pohled z nejvyššího bodu obce, kterým je Šuráňův kopec, poskytuje překrásný pohled na celé litomyšlské údolí, jež sahá až k Vysokému Mýtu.

Historie
První zprávy o životě lidí v této lokalitě pocházejí z archeologických nálezů datovaných do mladší doby kamenné. Knovízské zásobnicové jámy, v nichž byly nálezy uskutečněny, se nacházejí na pozemcích při tzv. Bartošově cestě vedoucí do Končin.

Jméno vesnice Sloupnice - Zlupnicz vzniklo nejspíše od slova „slup“, což je klec na chytání ryb v potoce. První písemná zmínka o této lokalitě se nachází v „darovací listině krále Vladislava I. vyhotovené v roce 1167,“ jež je však padělkem z konce 12. století, v níž se mluví o územích a statcích určených pro litomyšlský klášter, které se nacházejí nad sloupnickým potokem (ad rivum Zlupnicz).

Ves po něm pojmenovaná vznikla ve 13. století a patřila mezi větší a významnější vesnice. Roku 1654 je poprvé zmíněna ves Dolní a Horní Sloupnice. Roku 1680 je poprvé zmíněn rozdíl mezi horní a dolní sloupnickou správou. Císařským patentem z roku 1788 byla obec spojena v jeden celek a jednotně očíslována. V roce 1924 bylo povoleno rozdělení ve dvě samostatné obce Horní a Dolní Sloupnice. Normalizační období přineslo v roce 1976 opětovné sloučení obou obcí v jeden politicko-územní celek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=37&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA