Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Újezd

Obec se nachází 10 km jižně od Litomyšle. Tvoří ji pět částí od západu k východu, a to Cikov, Podlubníček, u kulturního domu, Krásnoves a Víska. Všechny místní části se nacházejí v příčných údolích a jejich přilehlých svazích ústících do hlavního údolí říčky Desinky v nadmořské výšce od 390 do 500 m. Celková rozloha katastrálního území je 774 ha.

Současnost
Obec je dnes typické venkovské sídlo zemědělského charakteru s 437 obyvateli. Většinu pozemků užívá zemědělské družstvo, obec obhospodařuje 32 ha  lesa. V Horním Újezdě byla obnovena  tradice ochotnického spolku. Obecní úřad a kulturní komise vydávají "Hornoújezdský zpravodaj", zajišťují kulturní akce v obci (dětský den, karneval, mikulášská besídka, místní "sranda-hry"). Místní složky pořádají plesy, taneční zábavy, fotbalová a nohejbalová utkání, cvičení v posilovně a motokrosové závody.  V centrální části obce se nachází budova kulturního domu s obecním úřadem, knihovnou, pohostinstvím s večerním provozem, prodejna smíšeného zboží a v části Krásnoves mateřská škola. Zastupitelstvo obce má 9 členů. Starostou je p. František Mokrejš a místostarostou p. Jan Vostřel. Obecní kroniku píše p. Josef Flídr.

Historické památky
V místní části Cikov se nachází "fialový pramen" s upraveným rybníčkem a sochou Panny Marie z roku 1893. Dále pramen Barborka s pomníčkem v údolí Lubenského potoka, pomník padlých 34 místních občanů v 1. světové válce, škola z roku 1910 a deskou místního legionáře Švece, kaple v místní části Krásnoves z roku 1894 a skupina pěti mohutných prastarých "veských" lip s křížem. Z  cikovského Ležákova mlýna pochází slavná postava Selského povstání na Litomyšlsku r. 1680 - mlynář Lukáš Pakosta (na mlýně je umístěna pamětní deska). Ze stejného mlýna pochází také profesor František Xaver Boštík - spisovatel a básník, který zemřel v r. 1964 v Chotěboři a jeho synovec současný akademický malíř pan Václav Boštík, žijící nyní v Praze.

Turistické cíle

Jeskyně u Horního Újezda
Je významným zimovištěm vrápence malého (Rhinolophus hipposideros), který se zde vyskytuje v počtu pres 300 jedinců a dále jsou zde druhy netopýr velký (Myotis myotis) a netopýr brvitý (Myotis emarginatus). Jeskyně je tvořena systémem puklin v druhohorních usazeninách. Leží v blízkosti obce Horní Újezd u Litomyšle. Povrchový vstup je zakryt betonovou deskou. Vrápenci používají k vletu další vchod, vzdálený od tohoto místa, čímž dokládají rozlehlost tohoto systému puklin. Ohrožení lokality je opět v návštěvnosti neukázněných lidí, kteří ohrožuji nejen zimující vrápence, ale i sami sebe.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horniujezd.infobec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA