Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vítějeves

Současnost
Malá obec táhnoucí se údolím potůčku "Korýtka" v nadm. výšce 470 m n. m. v lesnaté krajině východního okraje Českomoravské vrchoviny. V obci žije k 1. 1. 2003 393 trvale bydlících obyvatel, čísel popisných 214. Charakter zástavby: samostatně stojící zemědělské usedlosti a domky, promísené s novou zástavbou. Celá řada chalup je využívána k rekreačním účelům. Katastr obce leží částečně na území přírodního parku "Údolí Křetínky".

V obci se nachází základní škola, knihovna, pošta, zdravotní středisko, kadeřnictví, dvě prodejny smíšeného zboří, pohostinství. Nejbližší nemocnice ve Svitavách. Lze využít autobusové spojení do Brněnce, Svitav, Letovic i Poličky. Nejbližší vlaková zastávka v Mor. Chrastové, železniční stanice v Březové n. Svit. - trať Česká Třebová - Brno.

K dispozici je v obci fotbalový stadion TJ Sokol s běžeckou dráhou a tenisovými kurty (v rekonstrukci), dále pak sokolovna s celoročním využitím.

Terén v okolí obce je vhodný pro rekreaci, turistiku a rekreační sport. V blízkosti přehrada Křetínka a hrad Svojanov.

Historie
Současný název Vítějeves od roku 1923. Dříve Vítová, Vítoves, Vítějoves, Königsehinzendorf, zvaná též "královská". Obec je popisována v Palackého "Popisu království českého", kde se říká, že měla Vítějeves ve 13. stol. svého plebáta Víta. Pověst vypráví, že je Vítějeves rodištěm krále Václava II. Gotický kostel sv. Kateřiny, původně z větší části dřevěný, byl posupně přestavěn a nyní tvoří dominantu obce. Zděná chrámová loď se čtyřmi barokními okny přechází v presbytář s paprsčitou klenbou. Na západě přistavěna nejmladší třípatrová hranolová věž se střílnami. Oltář s obrazem patronky kostela sv. Kateřiny, zdobí původní chrámovou loď s freskami ze 13. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=10, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA