Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatina

Obec je pravděpodobně slovanského původu. Tvořila součást biskupského léna zvaného Želivsko. Roku 1573 přijal léno Jan Hejtmánek z Mladkova. Na počátku 17. století patřila ves k panství letovickému. Pak byla ve vlastnictví Karla Kašpara hr. z Thurnu, který ji roku 1660 prodal Václavovi Bernartovi Bartodějskému z Bartoděj, a ten roku 1662 prodal statek Jiřímu Štěpánovi z Vrbna. Pak tvořila Slatina součást panství borotínského. Roku 1892 byl slatinský dvůr prodán Antonínu a Marii Wimmerovým.

Slatina byla zemědělskou obcí, v roce 1924 zde byla cihelna, v roce 1939 výroba cementového zboží. V roce 1869 vznikla záložna v Korbelově Lhotě, která byla tehdy částí Slatiny.

Roku 1854 měla Slatina 270 obyvatel, 1880 – 598, 1900 – 262, 1921 – 302, 1930 – 438, 1950 – 240.

Od roku 1887 byla v obci německá obecná škola, v roce 1900 jednotřídní, od roku 1919 česká menšinová, 1924 dvoutřídní. Od roku 1935 do roku 1938 existovala česká měšťanská škola.

V roce 1924 byla v obci organizace Agrární strany.

Od roku 1902 byl ve Slatině hasičský spolek, od roku 1922 Svaz zemědělců (Bund der Landwirte), katolický zemědělský spolek, od roku 1924 Národní jednota a Německý kulturní svaz (Deutscher Kulturverband).

V letech 1938 – 1945 byla Slatina u landrátu Mor. Třebová. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto.

Současnost
Obec má vybudovaný vodovod, veřejné osvětlení, místní rozhlas, čekárnu autobusu, hasičskou zbrojnici, kapličku, fitcentrum, obchod a hospodu. Buduje se zde kanalizace a každá rodina se vybavuje satelitním digitálním přijímačem TV. Schvaluje se i znak a prapor obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=26, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA