Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranová Lhota

Původní osídlení bylo asi slovanské. Poprvé se ves zřejmě připomíná pod názvem “New Bramow” roku 1258, kdy se podřizuje soudní moci města Jevíčka. Dále se připomíná v roce 1351, kdy Bernart z Myrdic prodal svým bratřím Závišovi a Vilímovi z Rychenburku polovinu území, které tvořilo vranovský statek, jehož správním střediskem byl hrad Vraní Hora na vrchu Hradisku u Vranové. Vranová Lhota se uvádí vždy jen jako Lhota. Roku 1355 koupil statek Jan z Boskovic. Za bojů mezi markrabaty Prokopem a Joštem držel panství straník Joštův Heralt z Kunštátu. Roku 1406 zapisuje markrabě Jošt na vranovském statku věno Kateřině, manželce Pročka Búzovského. Tehdy se již připomíná ve Lhotě tvrz. Roku 1425 dává král Zikmund hrad Vraní Horu zástavou.

Roku 1448 byla majitelkou statku Kateřina z Wildenberka a učinila spoluvlastníkem svého druhého manžela Bohuslava z Břevoz. Roku 1497 král Vladislav potvrzuje Jiřímu ze Lhoty zástavní listy krále Václava a Zikmunda na statek. Hrad Vraní Hora byl tehdy již pustý. Jiří učinil spoluvlastnicí svou manželku Barboru z Převoz. Roku 1507 koupili statek Bernard a Václav z Žerotína a na Dřevohosticích a od nich je koupil Vít z Ptení, jehož rod po sídle ve Vranové Lhotě dostává přídomek Lhotský z Ptení. Po něm dědili synové, z nichž Jan roku 1533 prodává svůj díl bratřím Vaňkovi a Vratislavovi Lhotským z Ptení. Vratislav pak dědí i zbytek po bratru Vaňkovi.

Roku 1550 se panství rozdělilo na tři díly mezi syny. Lhotu zdědil Dětřich. Dětřich Lhotský z Ptení, jenž měl za manželku Magdalenu Kropáčovou z Nevědomí, “seděl” na statku až do roku 1577. Po něm jej obsadil syn Vratislav Lhotský s nedílnými bratřími Alexandrem, Janem, Bernartem a Jarošem. Od nich statek koupil roku 1587 Jan Kobylka z Kobylího a po něm asi roku 1595 Jan Malaška z Reydichu. Po něm jej koupil Brikci Drahanovský z Pěnčína, který se roku 1606 psal ze Lhoty, po jeho smrti roku 1613 dědil syn Václav Drahanovský od roku 1616 drželi statek společně bratři Bedřich a Jaroslav, od roku 1623 Jaroslav Drahanovský sám. (Jeho manželkou byla Božena Bílská z Kaříšova, byl jejím třetím manželem).

Po smrti Jaroslava roku 1631 byl poručníkem sirotků kardinál Ditrichštejn a správa statku byla svěřena Bedřichu Drahanovskému, po jeho smrti roku 1635 jeho synu Jaroslavu Bedřichovi, po jehož smrti roku 1634 byl poručníkem jeho sirotků ustanoven Jíra Protivec Drahanovský na svobodném dvoře v Unerázce. Roku 1648 přebírá statek Maximilián Ferdinand Drahanovský, syn Jaroslava. Po něm dědili sirotci, z nichž František Zikmund Drahanovský z Pěnčína prodal roku 1694 Lhotu a Roveň Mikuláši Ferdinandovi Reitrovi z Hornbeka, a ten roku 1698 Janu Adamovi Ondřeji hr. z Lichtenštejna, po němž roku 1712 dědí dcera Dominika. Roku 1715 patří Vranová Lhota Antonínovi Florianovi hr. z Lichtenštejna, který roku 1716 prodal statek Vilému Albrechtovi Libštejnskému z Kolovrat, pánu na Biskupicích. Od té doby až tvořila Vranová Lhota součást biskupického panství až do roku 1850., Vranová Lhota je obec s převahou lesů v katastru. Dvůr velkostatku Biskupice byl za první pozemkové reformy rozdělen.

Roku 1825 byla postavena pila s kůlnou, na jejímž místě zbudovala v roce 1838 Pavlína Steinbrecherová z Moravské Třebové valchovnu, která v roce 1842 přešla do majetku knížete Salma.
Již v druhé polovině 16. století vznikly na vranovských statcích železné hutě. Roku 1842 byla vybudována vysoká pec, do roku 1882 byly železné hutě součástí železárny v Blansku. Budovu převzala tkalcovna a přádelna vlněného zboží, založená roku 1901. Majitel se jmenoval Novotný. V roce 1920 byli majiteli Chaimomitz a Kreisler, existovala ještě roku 1930. V roce 1910 a 1935 je uváděn mlýn s pilou, roku 1924 elektrárenské, roku 1935 mláticí družstvo, roku 1924 konzum. Roku 1901 vznikla záložna, existovala ještě v roce 1939. Od roku 1871 byla v obci pošta.

Roku 1854 měla Vranová Lhota 469 obyvatel. 1880 – 417, 1900 – 405, 1921 – 394, 1930 – 410, 1950 – 308. Německá menšina před druhou světovou válkou byla nepatrná.

V obci je katolická fara s kostelem sv. Kateřiny.

Roku 1828 byla postavena škola, v roce 1900 měla dvě třídy, roku 1938 byla založena měšťanská škola. Z politických stran byla nejsilnější strana agrární. Od roku 1863 byl v obci čtenářský spolek, od roku 1882 hasičský, od roku 1892 Ústřední matice školská, od roku 1900 včelařský spolek, od roku 1910 Sokol, od roku 1911 Omladina. V letech 1941 – 1945 byla Vranová Lhota u pol. okresu Litovel.

Současnost
Obec tvoří spojení dvou obcí Vranové Lhoty a Vranové a dvou osad Hraniček a Jarovice. Nachází se ve středu přírodního parku “Bohdalov-Hartinkov” a má rozlohu katastru 1.406 ha. V obci je základní škola, mateřská škola, pošta, pohostinství, pořez dřeva, několik obchodů a řemesel. V uplynulých deseti letech se provedla celková rekonstrukce základní školy, radnice obce a farního kostela. Nově se vystavěla márnice, obecní sklad a tři zděné autobusové čekárny.

Opravila se stará márnice a kamenné zdi starého hřbitova, zhotovila se celá nová střecha na Zámečku, provedla se částečná rekonstrukce hasičské zbrojnice s přístavbou dvou skladů, WC a obnovou fasády, nová elektroinstalace čtyřbytového obecního domu č. p. 78, obnova fasády pošty, výstavba nového dřevníku a uhelny v MŠ. Opravila se kaplička ve Vranové a většina místních komunikací. Celkově byl rekonstruován most přes Třebůvku do osady Jarovice. Vystavěl se nový vodojem a dokončila se výstavba nového obecního vodovodu. Provedla se rekonstrukce veřejného osvětlení a místního rozhlasu včetně zakoupení nové ústředny. Obnovila se lávka pro pěší přes zaplavovanou část mezi obcemi. Nově se vydláždil dvůr v ZŠ a zhotovily se nové zídky, plot a chodník. Provedly se restaurátorské práce na soše sv. J. Nepomuckého a kamenného mezního kříže. Celková rekonstrukce se provedla také na rybníku ve Vranové. Byl zřízen veřejně přístupný internet pro občany obce.

Připravuje se celková rekonstrukce víceúčelové budovy č. p. 34, kde je nyní umístěna mateřská škola, pošta, smíšené zboří a posilovna. Bude provedena nástavba dalšího podlaží se společenskou místností s kuchyňkou, knihovnou, internetem, prostorami pro kosmetiku, pedikuru, masáže apod. včetně změny vytápění tepelnými zemními čerpadly. Dále se připravuje výstavba Biocentra “Lovisko” pod obcí v místě podmáčených pozemků o rozloze přibližně 3 ha. Významný je pro obce a zaměstnanost občanů místní závod Armaturka, a. s. Vranová Lhota zaměstnávající kolem 180 zaměstnanců. V obci ordinuje 2x týdně obvodní lékař a 1x týdně dětská lékařka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=31, na kterých najdete další informace.

 

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA