Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tržek

Historie
Obec Tržek se nachází na soutoku řek Desné a Loučné asi 4 km západně od Litomyšle a žije v ní více než 160 obyvatel. Původní jméno Tržku bylo Tržkovice, tak se obec jmenovala ještě ve 13. století.

Tržkem vedla důležitá zemská stezka nazývaná Trstěnická, což velmi prospělo jeho rozvoji. Období největšího rozvoje této obce je spojeno s existencí litomyšlského biskupství. Hlavním dobrodincem Tržku byl biskup Albert ze Šternberka, který zde měl svůj hrádek a který zde roku 1378 založil kartuziánský klášter nazývaný Keř panny Marie. Klášter byl určen pro převora a 12 mnichů. Pod klášterem pak nechal Albert postavit velký biskupský mlýn. Po jeho smrti význam Tržku upadal. Skutečnou pohromu však znamenalo jaro roku 1421, kdy husitská vojska dobyla Chrudim, Pardubice, Sezemice, Podlažice a při pochodu na Litomyšl vyplenila i zdejší klášter. 

Počátkem 17. století byl v obci mlýn obnoven. V roce 1893 mlýn zakoupil Josef Faulhammer, jehož potomci jej provozují dodnes.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=41&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA