Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Linhartice

Ves byla založena německými kolonisty. První písemná zpráva je z roku 1365, kdy byly Linhartice (Raynesdorf) součástí třebovského panství. Již tehdy se zde připomínají mlýny. Roku 1398 je již ves uváděna jménem Linhartice. Roku 1408 dostala od pánů z Kunštátu právo odúmrti. Roku 1486 se u třebovského panství neuvádějí. Roku 1580 se rychtář jmenoval Václav. Dědičnou rychtu mu propůjčil Albrecht Kostka z Postupic. Roku 1605 byl v Linharticích Václav Haugvic z Linhartic. Patrně odtud pocházel i Jan rytíř z Linhartic, držitel Jaroměřic. Pak opět tvoří Linhartice součást třebovského panství až do roku 1850.

Linhartice byly zemědělská obec, kde byla od roku 1832 cihelna. Začátkem 20. století byl majitelem Libor Ficker, 1946 byla pod nár. správou. Od roku 1904 byl v obci mlýn s pilou, 1910 a 1935 byly dva. Vyrábělo se zde kovové zboží (1910, 1935 dvě). Je zde pramen minerální vody. V roce 1889 vznikla záložna, uváděna ještě 1935. Je zde železniční stanice.

V roce 1854 měly Linhartice 808 obyvatel. 1869 – 773, 1880 – 883, 1900 – 846, 1910 – 820, 1921 – 748, 1930 – 710, 1950 – 575.

V roce 1924 zde byly organizace Svazu zemědělců (Bund der Landwirte), Německé sociálně demokratické strany (Deutsche sozialdemokratische Arbeiterpartei).

Od roku 1874 byl v obci hasičský spolek, od roku 1887 Svaz Němců (Bund der Deutschen), od roku 1893 zemědělský spolek, od roku 1909 Německý školský spolek (Deutscher Schulverein), od roku 1921 chovatelský spolek.

Linhartice byly přifařeny k Moravské Třebové. Obecná škola je uváděna 1848, v roce 1900 měla dvě třídy. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec nově osídlena.

Současnost
Počet obyvatel k 1. 3. 2001: 607. Středně velká, dříve německá obec. Je zde zachována dědičná rychta z 16. stol. (Zde žila necelý rok Anna Gromesová – příběh popsán u obce Gruna). V obci se nachází malotřídní škola, mateřská školka, obchod, hospůdka. Sportovní vyžití umožňuje velký sportovní areál s fotbalovým a volejbalovým hřištěm, v jehož blízkosti je i kulturní dům s tanečním sálem. Dopravní obslužnost zajišťuje ČSAD i ČD. V nejbližší době je plánována výstavba nových rodinných domů ve střední části obce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=18, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA