Javorník
Ves vzdálená od Svitav asi 4 km severozápadním směrem ležící na samotných hranicích mezi Čechami a Moravou při státní silnici na Hradec Králové v průměrné nadmořské výšce 460 metrů. Tato bývalá čistě německá zemědělská obec byla jednou z menších obcí v regionu a až do roku 1990 byla správně sloučena se Svitavami.
Místo samotné neslo od středověku pojmenování něm. Ahorn (Achorns) v českém významu javor a podle soupisu obcí z let 1318 – 1326 olomouckého biskupa Konráda byla zde vysazena rychta a nadána poměrně malými pozemky. Jméno lokátora neznáme a také se nezachovaly žádné zakládací listiny. Obec byla od prvopočátku součást svitavského léna. V roce 1388 se objevilo i české pojmenování místa Jaworzie a místo patřilo lénem jakémusi Hensselinovi, který sídlil na hradě Mírově. Není doloženo, od kterého roku je používán německý název Mohren, který vznikl mylnou dekompozicí spojení zum Ahorne (u javora) a zu Mohren. Název je listinně doložen k roku 1677 a 1720.
První historicky doloženou listinnou zmínkou je až zápis olomouckého biskupa Stanislava Thurza z roku 1501 o dědičné rychtě v Javorníku, která byla udělena rychtáři Pavlovi z Javorníka a obec se v roce 1513 stala součástí svitavského panství s vlastním právem odúmrti. Tato důležitá privilegia byla náhražkami za stará, jež byla zničena během husitských bouří. Před třicetiletou válkou zde žilo 22 usedlých, v roce 1677 pak 21 a jedno stavení zůstalo pusté. V roce 1770 žilo v Javorníku 18 sedláků a 2 zahradníci a v roce 1793 počet obyvatel dosáhl 352.
Další historickou zmínkou je dlouholetý spor s městem Svitavy o louku jménem Atzing, která byla uzavřena dohodou roku 1789, kdy měla být rozparcelována a postaveny zde nové usedlosti. Svitavské panství pak v roce 1811 věnovalo část louky Janu Peschlovi, jenž nechal vystavět statek se zájezdním hostincem (hostinec U Jelena). K místu se váže řada pověstí, z nichž asi nejznámější je částečně pravdivá pověst o bývalém Šibeničním lese (dnes hotel Schindlerův háj) a zájezdním hostinci U Jelena, kde odsouzenci na smrt dostávali poslední jídlo před popravou. Historie nám však praví, že poslední poprava se zde odehrála v 16. století, tedy v době, kdy hostinec ještě nestál.
V roce 1866 se odehrála v blízkosti obce ozbrojená srážka mezi od Hradce Králové ustupujícími rakousko-saskými jednotkami a pruskými oddíly. Z prostoru Javornického hřebene odstřelovalo pruské dělostřelectvo město Svitavy. V 19. století se obyvatelstvo převážně živilo zemědělstvím a drobnými živnostmi. V roce 1911 zde působili dva hostinští, kováři aj. Elektrická energie byla do obce zavedena v roce 1940.
Po vysídlení německého obyvatelstva se Javorník stal vyhledávaným místem pro nové osídlence zvláště pro výhodnou dopravní polohu vzhledem k městu Svitavy, kam většina nových obyvatel dojížděla za prací. Od roku 1949 zde pracuje místní JZD, které bylo později sloučeno s JZD Svitavy-Lačnov. V roce 1993 se dřívější JZD transformovalo do Zemědělského obchodního družstva.
Ve spolkovém životě hrály důležitou roli Hasičský spolek (1880), Svaz Němců, Čtenářský spolek (1912) a některé další. Javornická škola byla od roku 1778 připojena ke škole u kostela sv. Floriána ve Svitavách, ale počátkem 20. století byla v obci zřízena samostatná jednotřídka.
Pamětihodnosti
Javorník - pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice, postaven kolem roku 1800 s hranolovou věží. Zařízení je z první poloviny 19. století.
Kostel Nejsvětější Trojice je majetkem obce. Počátkem 90. let 20. století obec financovala rozsáhlou opravu kostela. Ta se týkala interiéru i exteriéru. V r. 2001 muselo dojít k dalším vnitřním stavebním úpravám, protože interiér napadla dřevomorka.
V kapli jsou tradičně pořádány vánoční koncerty, na kterých vystupoval několikrát pěvecký sbor Dalibor a v posledních letech Českomoravská hudební společnost (nyní Čechomor) a hudební sdružení svitavských muzikantů pod vedením populárního Franty Černého.
Východně od obce se nachází pramenná oblast řeky Svitavy s lesním jezírkem a naučnou stezkou.
Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavskoweb.cz/place.asp?place=5, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA