Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brněnec

Obec se nachází v kotlinovitém údolí vytvořeném řekou Svitavou. Svitava zde tvoří historickou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Dnešní Brněnec vznikl sloučením dvou obcí – Brněnce a Moravské Chrastové. Současný sídelní útvar Brněnec má čtyři místní části - Brněnec, Moravskou Chrastovou, Podlesí a Chrastovou Lhotu.

V obci je 800 pracovních míst. Největšími závody jsou Vitka a.s., Silk & Progress, které se zabývají textilní výrobou, N. O. B. R. S., s. r. o., vyrábějící produkty z pšenice a žita, ATEKO, a. s., kde se vyrábí zámečnické výrobky a ocelové konstrukce.

Historie
Dnešní Brněnec vznikl sloučením dvou obcí - Brněnce a Moravské Chrastové. Má čtyři místní části - Brněnec, Podlesí, Moravskou Chrastovou a Chrastovou Lhotu.

Nejstarší částí obce je Moravská Chrastová. Vznikla někdy po roce 1200, pro čož však chybí doklady. Usuzuje se tak z listin a záznamů olomoucké kapituly z let 1318 - 1326, kde je zmiňována osada Crastava et Jesinowes. První zmínka o Chrastové je z roku 1323 v listině olomouckého biskupa Kunráta. Tvořilo ji několik chalup podle staré obchodní cesty. Podnět k osídlování dali mniši premostrátského kláštera v Litomyšli, kteří tak zvyšovali svoje příjmy osídlováním neobydleného kraje. Biskup Kunrát odňal Chrastovou svojanovskému pánovi, který si ji neprávem přisvojil, protože již ke konci 12. století daroval moravský kníže Fridrich II. toto území od pramenů Svitavy až po Rozhraní olomouckému biskupovi.

Chrastová Lhota je mladší o čemž svědčí přídavek lhota. Dnešní místní část Brněnec byl až do začátku 18. století součástí Bělé nad Svitavou. Teprve v této době se oddělil úsilím rytíře Doubka, majitele a stavitele mlýnů v Brněnci a vznikla samostatná obec Brněnec.

Význam obou obcí  začal stoupat s výstavbou textilních závodů Löw-Beerových, a hedvábné továrny bratří Baderových, Dále pak výstavbou nákladového  nádraží Brněnec (dnes nádraží Březová nad Svitavou).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/place.asp?place=5, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA