Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Němčice

Historie
První doklady o kolonizaci této lokality jsou datovány před rok 1200. Tehdy zde stávala tvrz s dvorem pánů ze Člupku. Z těchto dob je doložena i existence mlýna. Vznik části zvané Zhoř spadá do 13. století, z této doby o ní existují zprávy v dokumentech lanšperského panství. Koncem 15. století žil na Člupku loupeživý rytíř Mikuláš Člupecký. Jméno Němčice je patrně odvozeno od německých obyvatel vesnice nazývaných Němčíci. Není však pravděpodobné, že by v této vsi někdy v minulosti převažovalo německé obyvatelstvo. Název části Zhoř, dříve Schoř, pochází od tchořů, kteří byli v této oblasti velmi četní. Po roce 1851 byly Němčice sloučeny s Člupkem a Pudilkou. V roce 1976 se připojila také Zhoř. 

Obec Němčice má tři kapličky postavené v druhé polovině 19. století. V samotných  Němčicích je kaple zasvěcená sv. Janu Křtiteli, na Člupku sv. Anně a ve Zhoři sv. Magdaléně. V minulosti byla obec proslulá množstvím mlýnů, například v roce 1848 jich měla osm a k tomu tři pily.

Němčice jsou rodištěm malířem Antonína Dvořáka a historika, spisovatele a překladatele Františka Špáty, popraveného nacisty. V současnosti žije na Člupku významná česká sochařka Vítězslava Morávková, která část svého díla vystavuje na zahradě rodinného domu. 

Bohatý kulturní život započal roku 1868 založením ochotnického divadla. Ochotnický spolek pojmenovaný po svém zakladateli učiteli Šléglovi  existuje v Němčicích dodnes. Roku 1885 byl založen hasičský sbor a 1920 Sokol. Škola v Němčicích existuje od roku 1750. V obci se dochovalo i několik památek lidové architektury, zvlášť zajímavý je roubený zájezdní hostinec s dvorem č.p. 98. Vedle základní a mateřské školy jsou zde k dispozici tři prodejny smíšeného zboží, kulturní areál na Člupku, sportovní areál s fotbalovým hřištěm a Kulturní dům s restaurací.

Současnost
Obec Němčice se nachází v údolí potoka Zlatý pásek mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. V současnosti se skládá z několika místních částí s vlastním číslováním, které  kdysi byly samostatnými obcemi. Jsou to Němčice, Člupek, Pudilka a Zhoř. V obci žije okolo 870 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=25&area=12, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA