Kamenná Horka
Obec 4,5 kilometru jihovýchodně od Svitav při silnici z Hradce nad Svitavou na Hřebeč v nadmořské výšce 525 metrů. Katastrem obce procházela zemská hranice mezi Čechami a Moravou, takže ji rozdělovala na osady Kamennou Horku v Čechách a větší Kamennou Horku na Moravě. V roce 1949 došlo ke sloučení obou částí v rámci reformy státní správy.
Osada byla založena v roce 1266 kolonizací olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka. Ten pověřil lokátora Oldřicha založením vsi jménem Hermannsdorf na pozemku o rozloze 40 lánů. Další prameny hovoří o tom, že k roku 1270 ves již existovala a k roku 1320 je vyjmenována v seznamu biskupských lén svitavského obvodu. Je velmi pravděpodobné, že nějaká asi slovanská ves na tomto místě existoval před rokem 1266 s názvem Heřmanov. Odtud pochází německý překlad jména obce, které se později objevuje i pod podobou Hermersdorf. Český název Kamenná hora je doložen k roku 1437 a ten byl od roku 1535 zdrobněn na Kamennou Horku nesoucí své pojmenování snad podle kamenitého povrchu polností. K roku 1411 je potvrzena existence fary s kostelem nepochybně patřící k litomyšlskému klášteru.
Ale první historická zmínka o faře se váže až k roku 1559 a spojena s rychtářským rodem Kamenohorskými z Kamenné Hory. V roce 1361 se osada stala majetkem moravského markraběte Jana a od roku 1389 spadala pod správu mírovského panství. Ani tento právní vztah netrval dlouho a roku 1437 léno obdržel Mikuláš, zvaný z Kamenné Horky. Od roku 1513 patří ves do svitavského panství a téhož roku obdržela odúmrť. Léno o několik let později připadlo Hanuši Šiltbergerovi, který ho v roce 1519 postoupil svému synovi Šimonovi. Tento stav upravil zvláštním privilegiem v roce 1532 olomoucký biskup Stanislav Thurzo, kdy držení léna rodinou Šiltbergerů se dvorem, polnostmi, poddanými, lesíkem a rybníky i právem požadovat robotu po poddaných ze Čtyřiceti Lánů bylo potvrzeno. Od roku 1522 je ve vsi připomínána zákupní rychta a část obce vlastnilo i město Svitavy. Biskup Stanislav Pavlovský pro lepší užitek biskupského dvora v Kamenné Horce změnil robotní povinnosti poddaných v roce 1581 za peněžitý plat a naturální dávky. Před Bílou horou byla vesnice uváděna jako katolická.
Ves utrpěla následky třicetileté války, když tudy v roce 1642 protáhli Švédové a obec vyplenili. Vyhořela i fara a kostel i s pamětními listinami. Roku 1683 byla sjednána smlouva mezi majitelem lenního dvoru v Kamenné Horce Bartolomějem Verbergem z Blodigu o robotách a platech dvoru odváděných. Před třicetiletou válkou žilo v obci 37 osedlých, ale v roce 1677 pouze 32 a 5 statků zůstalo pustých.
V období 17. a 18. století byla Kamenná Horka postižena četnými epidemiemi moru a cholery, z nichž největší řádila v obci v roce 1715, kdy při ní zahynulo 9 lidí, jak se dočítáme na zazděném kameni ve hřbitovní zdi. Roku 1795 jednali poddaní české a moravské části o stavbě nové fary a školy. K roku 1843 žilo v obci 970 obyvatel, z nichž převážná většina se živila nádenickou prací, pak zemědělstvím a drobnými řemesly. Ráz obce byl ryze německý a obyvatelé byli katolického vyznání. K elektrifikaci došlo v roce 1937.
K největším spolkům patřil Hasičský (1897), Svaz Němců (1902), Čtenářský (1912), Kulturní (1920). Škola, resp. učitel, je připomínán v roce 1672, ale nová školní budova byla postavena až začátkem 20. století.
Pamětihodnosti a zajímavosti
Kamenná Horka – farní kostel sv. Máří Magdalény, první zmínka ve 14. století, původně gotický, v roce 1749 barokně přestavěn. Zařízení barokní ze 17. století, doplněno sochami z 19. století. Na vnější straně figurální náhrobek z roku 1590. Kolem hřbitov, na nějž se vchází vstupní branou v unikátní hranolové pozdně gotické zvonici ze 2. poloviny 15. století s jehlancovitou střechou s bedněným patrem na dřevěných krakorcích. Kamenný kříž před hřbitovem z roku 1836.
Sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1757 s nápisem Gregorius Schlegel.
Památný strom lípa srdčitá s průměrem kmene okolo 6m, stáří asi 700 let.
Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.svitavskoweb.cz/place.asp?place=6, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA