Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jevíčko

Historie
Jevíčko je přirozeným i hospodářským středem půvabné oblasti, nazývané pro svou mimořádnou úrodnost MALÁ HANÁ. Tato se rozprostírá od Boskovic k Trnávce, tj. v délce 25 km a v šířce 3 - 5 km. Nížina Malá Haná, obklopená zalesněnými kopci, je součástí dlouhého geologického prolomu zv. Boskovická brázda, který můžeme pozorovat na každé geologické mapě od Žamberku až po rakouský Krems.

Doba založení Jevíčka není jednoznačná. Existuje celá řada pověstí, ale je jisté, že Jevíčko existovalo jako slovanská obec již v 12. stol. Jako město je postavili kolonisté v první polovině 13. stol. V r. 1258 bylo povýšeno králem Přemyslem Otakarem II. na město královské s Magdeburským právem. Podřídil mu 13 okolních vesnic jako jeho hospodářskou základnu.

Po stránce městské architektury patří Jevíčko k nejvýznamnějším ukázkám středověké architektury. Má elipsovitý tvar přizpůsobený výspě, na které bylo založeno. Ve svém středu má téměř pravidelné čtvercové náměstí (14 850 m2), z jehož koutů se rozbíhají v pravoúhlých směrech ulice. Město mělo též oválné kamenné hradby (dodnes částečně zachovalé) se čtyřmi branami, kterými vedly přesně dle světových stran na náměstí hlavní silnice.

Jevíčko leželo na dvou obchodních stezkách, jednak na tzv. polské - tj. Praha - Litomyšl - Jevíčko - Olomouc - Krakov, dále na obchodní cestě od Brna na sever. Přesunutím obchodních cest ztrácí město své královské výsady i svobodu.

Pamětihodnosti

Městská věž
Městská věž, původně gotická, doplňovala obranný systém města. Byla postavena současně s hradbami, z hradební zdi se do ní také vcházelo. R. 1593 byla zvýšena na 50 m, opatřena cibulovitou bání, hodinami a vzácným cimbálem zvonaře Jana Beneše z Moravské Třebové. Zvony z blízké zvonice sem byly zavěšeny r. 1709. Dochoval se největší z r. 1509 o váze 1 680 kg (z ostatních byla během obou světových válek ulita děla). Původní zvonice byla r. 1711 zasažena bleskem a shořela. Od r. 1715 stojí na jejím místě socha Mikuláše Tolentinského.

Městské hradby
Městské hradby - zbytky gotického opevnění středověkého města. Uzavíraly oválně v délce 1 km vnitřní město. Byly zbudovány ve 14. století na místě starých palisád. Naposled byly opraveny v 16. století za starostování Beneše Moltoše a Jana Čecha, jejich součástí byly čtyři brány, orientované podle světových stran. Ještě roku 1768 byly otevírány po rozednění a zavírány hodinu po západu slunce.

Synagoga
Bývalá židovská synagoga - nyní stánek církve čsl. Husitské. Pořádají se zde také výstavy a koncerty. Byla postavena r. 1794 z materiálu, získaného z původního farního kostela, zbořeného (na náměstí Komenského) r. 1791. Nahradila synagogu dřevěnou, která shořela při velkém požáru města r. 1747.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel byl postaven v letech 1762 - 1766 podle plánů Pavla Merty z Boskovic na místě strženého kostela, ve kterém byly hrobky několika šlechtických rodin a řeholníků. K severní části nynějšího kostela byla přistavěna Karlem Vincencem z Neuburku r. 1778 kaple s hrobkou, svému účelu sloužila ještě r. 1867. R. 1869 byl kostel poškozen požárem. Zajímavý je barokní interiér.

Za pozornost stojí socha P. Marie na hlavním oltáři, přenesená do Jevíčka r. 1617 a původně umístěná v kapli nad hrobkou pánů Žalkovských ze Žalkovic, dále obraz svaté rodiny, pocházející z kaple sv. Trojice, zrušené r. 1784 a obraz Horské kázání od slavného rakouského malíře, rodáka křenovského, E. Kasparidese, křtitelnice a dřevěná gotická madona, nejstarší památka z farního kostela, zrušeného téhož roku. Do r. 1784 byl kostel klášterním, od r. 1785 je kostelem farním.

Gotický kostelík svatého Bartoloměje
Gotický kostelík svatého Bartoloměje se nachází západně od města spolěčně s malým hřbitůvkem pro obce Bělá, Zadní Arnoštov a Víska. V blízkosti hřbitůvku se nachází střepový materiál z dávné vsi Ursedel, která v 12. - 13. stol. zanikla. Dnešní kostelíček byl přestavěn po roce 1936, kdy vyhořel.

Zámeček
Renesanční zámek byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetřichem Podstatských z Prusínovic jako tvrz (z původního vzhledu se dochovala pouze věž). Koncem 18. století byl přestavěn do současné podoby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jevicko.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA