Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sádek

Charakteristika obce
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1463. V současné době má 464 trvale žijících obyvatel. Obec se nachází na jihozápadě okresu Svitavy na Českomoravské vrchovině v Chráněné krajinné oblasti Žďárské Vrchy na rozloze  991 ha, asi 4 km jižně od města Poličky. Katastr obce Sádku zaujímá tvar téměř pravidelného obdélníku. Obcí protéká potok dříve zvaný Borovnice (pramení u Svaté Kateřiny). Potok protékající horním Sádkem se nazývá Černý. Uprostřed vsi se vlévá do potoka Bílého a u Lačnova jeho voda splyne s řekou Svratkou. Za pěkného počasí jeho vody pokojně plynou, ale za bouří a jarních tání dokáže potůček obyvatele žijící v jeho blízkosti potrápit. Na délku měří obec asi 6 kilometrů.

Nejvyšším místem v obci je kopec zvaný Vostřelka, který měří 662 metrů a nejnižší je místo 524 metrů na dolním konci obce. Převážnou část katastru zaujímá zemědělská půda asi 64%, zahrady a sady přes 5%, ekosystém lesa je zastoupen 29% a 1% katastru tvoří vodní plochy. Poloha pozemků je kopcovitá, proříznutá několika delšími údolími, jejichž středem protéká několik menších potůčků. Půda je jen málo úrodná, kyselá, štěrkovitá a kamenitá. Geologické podloží tvoří dvojslinné, většinou granátové svory. Půda je vhodná pro pěstování pšenice, žita, ovsa, ječmene, brambor a lnu. Ovocné stromy lze pěstovat pouze velmi odolné. Jehličnaté lesy jsou osazeny smrky, někde také borovicemi a modříny. Listnaté stromy zastupují hlavně olše, břízy, javor, jasan, jeřáb a ojediněle buk a dub. Katastrální území Sádku spadá do chladné oblasti CH 7, pro kterou je charakteristické velmi krátké léto, většinou chladné a vlhké. Přechodné období je dlouhé, chladné jaro a mírný podzim. Zima je dlouhá, vlhká s dlouhou sněhovou pokrývkou.

Převážná část obytné zástavby se rozprostírá v údolí Černého a Bílého potoka. Protože se v obci vyráběly cihly, už i starší domy jsou cihlové. Dochoval se i název kopce „Hliňák“, kterému se později začalo říkat „Buchťák“podle majitelů cihelny Adolfa a Boženy Buchtových. Stavební stav obytných domů je na dobré úrovni. Je zde patrný zájem majitelů o vzhled domů. Až na několik výjimek je zde dochována slohová čistota venkovských stavení. Mezi dochovanou lidovou architekturu bezesporu patří jako nejzajímavější usedlost č. p. 33, postavená v roce 1756-1758. Dále pak několik roubených statků převážně stojících na dolním konci obce.

Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, vybudovaný kolem roku 1500 jako kaple sv. Mikuláše. Fara pochází z roku 1898. Historická je i budova školy, která pochází z roku 1879. Jsou v ní umístěny dvě třídy mateřské školy – herna a ložnice, školní kuchyně s jídelnou a tři třídy základní školy. Budova je ve společném vlastnictví naší obce a obce  Kamenec. Kostel s farou se nacházejí na středu obce a v jejich blízkosti je i obecní úřad, kulturní zařízení s pohostinstvím „U Netuků“ pana Radka Koláře. Dále pak škola, hasičská zbrojnice, klubovna mysliveckého sdružení a hřiště.  Naproti obecnímu úřadu je pomník obětem I. světové  války a na dolním konci obce jsou pozůstatky starého evangelického hřbitova. Poslední zemřelý zde byl uložen v první světové válce.

V obci se dochovalo pět  mlýnů a šestý stojí na hranicích s obcí  Kamenec. Všechny mlýny jsou na levobřeží potoků a v minulosti byly poháněny vodou z umělých náhonů, které měly mimo přivádění vody za úkol i odlehčit potokům v době povodní. Tyto náhony postupně zanikly.

Obcí prochází silnice II. a III. třídy. Silnice II. třídy zajišťuje provoz  autobusových linek  se třemi zastávkami. Autobusy se převážná část obyvatel dopravuje do zaměstnání. Obcí rovněž prohází železniční trať, kterou pro malou dostupnost využívá jen nepatrná část obyvatel horního konce obce. Vedou zde dvě cyklotrasy č. 4022, 4025 a turistická stezka na Lucký vrch.

Je vybudována síť obecního vodovodu, kterou spravuje VHOS, a. s. S výstavbou se započalo v 80. letech minulého století. Přestože vodovodní řád není starý, dochází vlivem nekvalitních materiálů použitých při výstavbě k častým poruchám a dodávce nekvalitní vody zvláště na dolním konci obce. Od roku 1997 probíhá výstavba plynovodu. V důsledku nedostatku financí proběhlo již několik etap, k dobudování zbývají okrajové části obce.

V obci je činný místní Sbor dobrovolných hasičů, který získal nemálo pohárů a diplomů za umístění v hasičských soutěžích.  Dále pak myslivecké sdružení, které pořádá pouťová a posvícenská posezení ve své klubovně. Obec se právem může pyšnit výkonem pana Jiřího Boštíka, svého občana, mistra Evropy a republiky v cyklistice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecsadek.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA