Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březiny

Současnost
Březiny je vesnice ležící na Českomoravské vrchovině a je součástí CHKO Žďárské vrchy. Nebo také chcete-li v jižní části Pardubického kraje, přímo na hranicích s krajem Vysočina. Malebným údolím se vine říčka Svratka, která zde odděluje Čechy a Moravu, do níž se vlévají dva potůčky, přitékající z blízkých lesů.

Podobně jako v blízkých obcích, i zde jsou stavení rozmístěna po místních kopcích, na kterých tvoří malé skupinky. Orientaci zde pak usnadňují názvy, kterými tyto části naší obce pojmenovali naše prababičky a pradědečkové. Každé z těchto míst má své kouzlo a stejně dobře se můžete cítit v Pasekách, v Hamrech, v Chalupách, v Domech, v Dolánkách nebo také například ve Zlomech.

V lesích, kterými jsou Březiny doslova obklopeny roste velké množství hub a dodnes žije mnoho různé zvěře. A nebydlíte-li přímo v centru obce, velmi snadno se může stát, že vaše stavení zkusí navštívit pasoucí se srnky, nebo také lišky, které vám však nejdou dát dobrou noc, ale rozhodly se, že k večeři si dají právě vaši slepici. Kvůli mnoha skalním útvarům a krásným výhledům mají tyto lesy ještě větší kouzlo.

Život zde ale není lehký, lidé kteří nepracují v zemědělství musejí za prací dojíždět několik kilometrů do Svratky nebo Poličky. Pole na našich stráních jsou velmi kamenitá, práce na nich je nelehká. Ale přesto je život v tomto nádherném koutě přírody krásný.

Své výjimečné kouzlo zde má zima stejně jako léto. V zimě jsou to mnoha stupňové mrazy, vysoké zavěje, stromy krásné jako v pohádce o Mrazíkovi, chalupy si obléknou bílé čepice a během několika dnů je celé okolí protkáno desítkami lyžařských stop.

Naproti tomu v létě je to zase všude se zelenající okolí, krásné košaté stromy, především lípy, poskytující příjemný stín v horkých dnech. Na každé louce vás potká vůně sena nebo naopak rozkvetlé květiny. Dozrávají třešně a následně i vše ostatní. Rybníky v celém okolí se zaplní během prvního víkendu a po místních cestách denně projdou desítky či stovky obdivovatelů místního kraje a krásné přírody.

Březiny je malá, krásná vesnička, ve které nyní žije 156 obyvatel. Výměra této obce činí necelých 721ha. V obci se nachází obchod s potravinami, pošta i hospoda.

Turistika
Náš kraj je pro turisty velice atraktivní, při svých celodenních procházkách míjí řadu podobně krásných vesnic, z nichž  každá má svou historii a každá má něco, na co můžou být její obyvatelé pyšni. Informace o nich naleznete na jejich vlastních stránkách a tak je tu nebudu více zmiňovat. Pojďme si nyní ale udělat teoretickou procházku po místech, která jsou pro turisty velmi lákavá.

Čtyři palice je známý a turisty velmi vyhledávaný skalní útvar vyčnívající do nadmořské výšky 732 m. Skládá se ze tří skal. Na severu Děvín, na jihu Tvrz a uprostřed skála Paličatá, s téměř svislou, třicetimetrovou západní stěnou, která má čtyři bloky (palice). Názvy palic odleva: Sfinga, Kobyla, Paličák, Bašta. Názvy štěrbin odleva: Jukadlo, Zásek, Sedánek. Místo s krásným výhledem na okolí.

Milovské (Velké) Perničky (758 m)
Skalní útvar tvořený rulovými skalami, na jejichž temeni jsou zvláštní oválné mísovité prohlubně (perničky neboli pernice). Tyto perničky jsou zachovány i na jiných skalách v okolí, ne však tak dobře jako tady a podle nich dostal tento skalní útvar svůj název. Původ ani účel těchto prohlubní není dodnes zcela objasněn. Jde o 20-30 cm hluboké prohlubně s kolmými či převislými stěnami. Průměr těchto prohlubní se pohybuje mezi 40-80 cm. Pravděpodobně se nejedná o útvary přírodního původu. Blízký Zkamenělý zámek byl v pravěku osídlen a perničky budou asi ve velmi blízkém vztahu k tomuto pravěkému hradišti a sloužily ke kultovním účelům. Podle jiných zdrojů sloužily za husitských a švédských válek jako drtírny obilí nebo zde byly zapalovány strážní ohně na pomezí Čech a Moravy.

Zkamenělý zámek (dříve také nazývaný Starý Karlštejn)
- rulový vrch jehož skaliska se velmi podobají zřícenině hradu. Mezi skalami je prostor pro několik set lidí a tak zde pravděpodobně vzniklo přirozené hradiště. Nejstarší přirozené sídliště v kraji.

Karlštejn (774 m)
Lovecký rokokový zámeček z let 1768-76. Nad Karlštejnem probíhá hranice evropského rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Devět skal (836 m)
Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší na Českomoravské vrchovině. Skládá se z několika skalních bloků a hřebenů. Opět krásný rozhled a podobně jako jinde je částečně omezený lesem. Lovecká chata sloužila r. 1945 partyzánům.

Bílá skála a Lisovská skála - skalní útvary dosahující do výšky 760 a 802 m.

Malínská skála - dosahující do výšky 811 m. Tvoří zalesněnou skupinu tří rulových skal s hezkým rozhledem.

Dráteníčky
- skalnatý vrch dosahující do výšky 775 m. Dříve byla tato skála nazývána Juránkova, po rodě Juránků, který pocházel z Blatin. Nový název Dráteníčky je podle jednoho člena jejich rodu, který byl zaměstnán jako dráteník v drátovně na Milovách. Určitě nebudete litovat výstupu na tuto skálu, protože se vám rázem naskytne neopakovatelný pohled na Vysočinu.

Buchtův kopec (810 m)
Jedná se o největší kopec v okolí, je částečně zalesněný a nabízí neopakovatelný pohled na Jimramovsko a za dobré viditelnosti je vidět až na Jeseníky. Na vrcholu je jedna ze tří kontrolních věží v ČR s radarem. Na jižním svahu je léčebna dlouhodobě nemocných.

Štarkov
- zřícenina hradu v nadmořské výšce 664 m. Hrad stával na mohutných skalách a v polovině 14 století byl rozbořen pro loupežnou činnost majitelů. Zachovány zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří.

Lucký vrch
- výletní, částečně zalesněné místo ve výšce 739 m. Obrovský rozhled nejen na blízké okolí. Za dobré viditelnosti také na Orlické hory a Krkonoše.

Rybenské (Malé) perničky
- zalesněný vrch a rulový skalní útvar (748 m). Nachází se kousek od Pusté Rybné a je tvořen dvěma skálami. Stejně jako na Milovských, i zde se na vrcholu nacházejí oválné prohlubně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.breziny.policka.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA