Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osík

Obec Osík je se svými 1005 obyvateli poslední obcí na říčce Desné před jejím vtokem do Loučné. Obec leží v Pardubickém kraji na severozápadním okraji okresu Svitavy v nadmořské výšce 355 m. Svou katastrální hranicí bezprostředně sousedí s městem Litomyšl (centrum města cca 4 km) a s obcemi Benátky, Dolní Újezd a Morašice.

Historie
Vznik obce je úzce spjat s příchodem mnichů premonstrátského řádu do Litomyšle v roce 1145, mezi jejichž hlavní cíle patřilo zajistit kolonizaci, resp. osídlení okolní krajiny. Mezi dary, které byly klášteru věnovány knížetem Vladislavem II. v roce 1167, patřila také dne již zaniklá ves Křekovice, o které máme první písemnou zmínku z roku 1131, a také půda na Kačí hoře u Osíka. Ves Křekovice ležela na území současného oseckého katastru a má se za to, že tato ves byla přemístěna do povodí řeky Desné, tj. do intravilánu dnešního Osíka, na základě čehož se Osík stává nejstarší vsí v povodí řeky Desné.

Od svého vzniku byla obec charakteristická svými mlýny a zemědělskými usedlostmi. V roce 1713, v období šíření moru v Čechách, dala vrchnost vystavět u Osíka objekt, který měl sloužit k izolaci nemocných nakažených morem. Protože se ale mor Litomyšlsku vyhnul, byla postupně přistavěna další obydlí, a tak vznikla osada Lazaret, dnes patřící pod Osík. První škola ve vsi zřízena v roce 1792 a v roce 1912 byla otevřena nová školní budova, která patří mezi dominanty obce a dodnes slouží svému účelu (více o školách v sekci Historie - Historie škol a vyučování).

Druhá polovina 19. století a začátek 20. století je ve znamení vzniku různých spolků a společenských organizací - ochotnického divadla, hasičského sboru (jeho historii naleznete zde), Sokola (historie Sokola), Hospodářské besedy a rozvoje řemeslné výroby - Vytlačilova strojírna (výroba mlátiček). V roce 1905 byla také založena cihelna, která stále, vybavena moderní technologií, produkuje cihlářské výrobky. Osík má také bohatou tradici v chovu skotu. V roce 1946 byla v obci založena první inseminační stanice plemenných býků v tehdejší Československé republice, která byla školou pro řadu odborníků a i v dnešní době se zde konají významné plemenářské aukce.

Zajímavá místa

Kamenný most klenutý přes řeku Desinku se nachází v dolní části obce u Vesního rybníka, je kulturní památkou a na každém jeho okraji se nachází socha. Socha sv. Antonína Paduánského je vysoká 165 cm, pochází z 18. století a autor je neznámý. Autory druhé sochy - sv. Václava - jsou J. Vašata a V. Kroupa, její výška činí 167 cm a byla zhotovena v roce 1929. Obě postavy jsou z jemnozrnného pískovce, jejich podstavec pak z hrubozrnného pískovce.

Sousoší Jana Nepomuckého a pomník obětem války

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.osik.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA