Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lubná

Historie
První zmínky o obci Lubná jsou od roku 1167, kdy kníže Vladislav II. daroval klášteru litomyšlskému mimo jiné vsi i okrsek na Lubném se všemi loukami a celý les od řeky Desná až k řece Svratce. V roce 1347 byla osada Lubná přidělena kapitule litomyšlské.

Jméno Lubná náleželo dříve potoku, který protéká středem celé obce. Slovo lub ve všech slovanských jazycích znamená stromovou kůru, jméno Lubná znamenalo název říčky, jejíž hladina byla v dřívějších dobách pokryta kousky kůry a ztrouchnivělými větévkami. Jméno Lubná označovalo ves a domy, jež byly pokryty stromovou kůrou.

Druhá pověst se vrací opět ke dřevu, ze kterého místní dřevaři štípali slabé plátky a vyráběli z nich luby k zemědělským sítům.

V první polovině 19. století proslavila naši obec Kajetánčina huť, která vznikla díky nápaditému myšlení našich obyvatel. Pod vedením najatých odborníků se výrobky zdejší sklárny vyvážely do Španělska, Holandska, i daleké Ameriky. Jako palivo posloužilo velké množství dřeva napadeného kůrovcem a z různých polomů z místních lesů. Dle pověsti byl ve zdejší huti vyroben lustr pro kapli sv.Anny. Po několika opravách osvětluje naši kapli dodnes.

Společenský život v obci
Společenský život v naší obci je v současné době dosti bohatý. Aktivně se na něm podílejí místní spolky, MŠ, ZŠ, zastupitelstvo obce a občané Lubné.

V naší obci žijí lidé, kteří mají vztah a úctu k hodnotám, které vytvářely předchozí generace. Vztah mají obzvláště k hodnotám duchovním, jako je udržování tradic, soudržnost a vzájemná pomoc mezi lidmi, způsob života na vesnici.

Mezi místní tradice patří velikonoční pomlázka, které předchází velikonoční posezení s hudbou a půlnoční mrskačka. Koncem dubna lidé slaví tzv. svátek čarodějnic, kdy se scházejí u ohňů a upalují ze slámy vyrobenou čarodějnici. KDU-ČSL a Lubenské ženy organizují oslavu Svátku matek, ZŠ a MŠ přispěje s programem, který je zpestřen i vystoupením místního kouzelníka. Lubenské ženy každoročně připravují vítání nových občánků. ZŠ a MŠ pořádá pro své žáky Den dětí - soutěže a hry.

Na svátek sv. Anny se v naší obci slaví pouť. V místní kapli sv. Anny je sloužena slavná mše svatá. V areálu hřiště jsou po celý víkend pouťové atrakce a stánkový prodej. Pobavit se můžeme na pouťové zábavě a pouťových dozvukách. Každý den navečer a při úmrtí místního občana se v kapli rozezní zvony. SDH a Lubenské ženy pořádají ke konci prázdnin odpoledne plné her a soutěží nazvané "Rozloučení s prázdninami", děti si u táboráku opékají párky a tancují.

Kulturní komise nebo Lubenské ženy každý rok připravují besedu s důchodci. Od roku 2001 se v místním víceúčelovém zařízení Skalka koná "Setkání seniorů" z 11 obcí Mikroregionu Litomyšlsko - Desinka. Program připraví místní i okolní ZŠ a MŠ. Velká sportovní hala na Skalce je dopoledne k dispozici ZŠ a v odpoledních hodinách je plně využita pro florbal, míčové hry, gymnastiku, aerobik a rekreační sportování. Pro kulturní vyžití obyvatel zde slouží prostory kina, které promítá 2x měsíčně. Po letošních úpravách je promítání širokoúhlé a lepší kvalitu zvuku umožňuje azurová stopa. Již 6 let naši obec reprezentuje dětský taneční folklorní soubor Lubeňáček. Děti vystupují při všech oslavách a zúčastňují se různých soutěží a přehlídek.

Třetí neděli v říjnu slavíme havelské posvícení, bavíme se při hudbě v pohostinství Skalka. Kulturní komise organizuje divadelní představení pozvaných souborů z okolí. Na sv. Mikuláše chodí po obci několik skupin mladých lidí převlečených za Mikuláše a čerty a navštěvují rodiny s dětmi. Před vánočními svátky se v obci postaví rákosový Betlém. O svátcích se u něho sejdou lidé, proběhne slavnostní rozsvícení stromku i Betléma. Vystoupí děti z folklorního souboru Lubeňáček, zpívá místní chrámový sbor. V tyto sváteční dny se konají v kapli sv. Anny mše svaté. Kulturní komise v předvánočním čase organizuje prodejní vánoční výstavu, v mezisvátečním období zase koncerty nebo divadelní hry. Myslivecké sdružení pořádá před Silvestrem "Kančí hody". V sále víceúčelového zařízení Skalka pořádají plesy: KDU-ČSL, TJ Sokol a Lubenské ženy, SDH, koná se tu každoročně dětský karneval.

Prostřednictvím Lubenských žen (obec přispívá na jejich činnost) byl obdarován první občánek 3. tisíciletí v naší obci. Zástupci obecního úřadu navštěvují naše občany od 70 let věku každých pět let, od 90 let každý rok. V současné době žije v naší obci 7 obyvatel ve věku nad 90 let, nejstarší občance je 99 let. V minulých letech 2 manželské páry oslavily 50 let společného života a 2 manželské páry 65 let. Tato životní jubilea svědčí o zdravém způsobu života v obci.

Pamětihodnosti, zajímavosti
- socha sv. Jána (1900)
- socha Panny Marie Lurdské (1846)
- socha sv. Trojice (1889)
- kaple sv. Anny (1921)
- kaple sv. Xavera (1857)
- Procházkova kaple (1880)
- pomník obětem světových válek
- lidová architektura
- západní část obce vyhlášena chráněnou oblastí

Sport a rekreace
- cyklotrasy č. 4021 a 4024
- turistické cesty
- sportovní hala - víceúčelové zařízení Skalka
- sportovní asfaltové hřiště
- možnost lyžování, převážně na běžkách

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lubna.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA