Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březina

Březina je středně velká, dříve německá obec. Místní částí Březiny je od roku 1960 Šnekov. V Březině je zachována kaple sv. Rocha a Šebestiána z roku 1715 a kamenný pamětní kříž.

Historie
Původně asi česká ves, v průběhu kolonizace poněmčena. Poprvé písemně zmíněna roku 1365 jako součást třebovského panství. Do roku 1882 byl součástí obce Šnekov. Zemědělská obec, donedávna se zde těžila šamotová hlína. Byl zde mlýn (1911, 1935), výroba lihovin (1911). Od roku 1898 bylo v obci mlékařské družstvo, od roku 1873 záložna.

V roce 1854 měla Březina 625 obyvatel. 1869 – 618, 1880 – 906, 1900 – 616, 1910 – 561, 1921 – 538, 1930 – 471, 1950 – 206. Byla zde obecná škola (1848, 1900 2 tř.).

V roce 1924 zde byla organizace Svazu zemědělců (Bund der Landwirte). Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec nově osídlena.

První písemná zpráva o Březině  pochází z roku 1365, kdy se poprvé jmenuje Bripper a tvoří součást třebovského panství. V historických  záznamech  je dále uváděna roku 1398 jeko Brzezyna, r. 1408 Bryzen, r. 1490 Brzezina a dále jako Briesen, Priessen, Brisen. Německý název je překladem českého Březina.

Současnost
Od roku 1960 je součástí Březiny obec Šnekov. První písemná zpráva o Šnekovu pochází z roku 1464, kdy se jmenuje Dorfflik a tvoří součást třebovského panství. V historických záznamech je dále uváděna roku 1490 jako Derflík, r. 1672 Schnockendorffle a dále  jako Schnekendorf, Dorfel, Šnekow a Šnekov. Roku 1408 dostává Březina i Šnekov od pánů z Kunštátu odúmrt.

Pamětihodnosti
V Březině ani ve Šnekově nejsou evidovány nemovité kulturní památky. Pozoruhodná je však  barokní   kaple svatého Rocha a Šebestiána s hranolovou vížkou a cibulovou helmicí, která pochází z roku 1715. Upravena byla v r. 1853.  Další zajímavostí  je kamenný smírčí kříž ze 17. století a socha sv. Jana Nepomuckého.  Ve Šnekově je kaple sv. Jana Nepomuckého s kamenným Křížem.

V obou obcích zůstala částečně zachována původní zemědělská stavení, mnohdy roubená, četné kříže a sakrální plastiky v obci i krajině.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.regionmtj.cz/place.asp?place=6, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA