Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Budislav

Obec  Budislav  se  rozkládá  v  jihozápadní  části  současného okresu Svitavy, 15 km od  Litomyšle  v  těsném sousedství s Toulovcovými a Městskými  maštalemi (skalní útvary). Obec je díky své poloze předurčena jako rekreační oblast, a proto veškeré  snažení  a  cíle  jsou  vedeny  tímto  směrem. A také díky tomu obec  předem  úměrně vylučuje  další  výstavbu jakýchkoliv průmyslových podniků  a tím  i budování  podnikatelských investičních  ing. záměrů.

Obec  čítá v  současnosti asi  430 obyvatel,  ale v  letním období  se rozrůstá až trojnásobně. Je to  dáno především přítomností tří velkých dětských táborů, které se neustále zdokonalují a rozšiřují, dále je v obci 157 chat a 80 chalup, které jsou restaurovány převážně v původním stylu. Obývaných domů je 257, a jenom v současné době je  ve výstavbě pět a  dalších pět rodinných domků čeká na vyřízení stavebních dokladů na vydání stavebního povolení.

Vybavenost obce
Co se  týče  vybavenosti obce, tak jsou zde jsou  v provozu dvě restaurace  s celoročním ubytováním, benzínová pumpa, dvě  prodejny, z  nichž jedna  je  samoobslužná,  kadeřnictví, 3x  truhlářství, pila, kamenolom Granita, ZD, Xaverov, pila, dřevovýroba, zámečnictví, sklenářství, ubytování v soukromí,  letní  ubytovna  PEN   klub pro  22  osob, stáčírna  místní pramenité vody pod názvem  Budislavka, stavebniny prodejna drogerie, a další  drobné služby. Dále je v  obci poštovní úřad, lékařská stanice, kosmetika, rozsáhlá knihovna v režii obce, je vydáno přibližně kolem 60 živnost. listů pro naše občany.

Turistika
Soukromý zámek v Nových Hradech je jedinečná rokoková stavba vybudovaná v letech 1774 - 1777 hrabětem Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu architekta Josefa Jägera. Pro svoji architektonickou čistotu a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu bývá celý zámecký komplex nazýván "Malý Schönbrunn" či " České Versailles". Ucelený rokokový areál obsahuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou křížovou cestou z r. 1767, vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Noví majitelé zámek zakoupili od restituentů v roce 1997 a od té doby prochází celý areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.

Od června 2001 je objekt přístupný veřejnosti - v přízemí zámku je otevřena zámecká galerie, na nádvoří byla nově vybudována rokoková zahrada se dvěma fontánami a otevřena zámecká restaurace a vinárna. Ve výstavbě je zámecký pension, rekonstrukcí prochází špýchar i další objekty v okolí zámku. V budoucnu by měl celý renovovaný zámecký komplex sloužit jako společenské, kulturní a turistické centrum a znovu nabýt pověsti jedné z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších památek celého regionu.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA