Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Banín

Historie
Poprvé je obec Banín (německy Bohnau, lidově  Banín,do Bajna,g Bajnu) zmíněna v pramenech roku 1291 (circa villam Banín). V listinném mateiálu se dále uvádí k létům 1293 (villam Banyn et Nouam Belam), 1303 (Banyns), 1349,1350 (Banina cum Filia), 1524 1528 etc.

Banín s Nemeckou Bělou (Bohnau – Deutsch Bielou) jako část korunního statku svojanovského daroval roku 1293 král Václav Zbraslavskému kláštěru. Roku 1330 ji zabral kláštěru král Jan Lucemburský a zastavil ji, zástava byla odvolána až roku 1420 a Banín s Bělou vráceny zpět klášteru Zbraslavskému.

K roku 1350 je poprvé připomínán farní kostel sv.Barbory. Jedná se o gotickou stavbu z lámané žuly, která byla roku 1488 nově sklenuta a v roce 1559 byla vystavěna věž.

Od roku 1556 je kostel sv.Barbory uváděn jako filiální k Bystrému. Podle nápisu na zvonu patrně kostel roku 1639 vyhořel.

K roku 1580 je ves připomenuta spolu s hradem Svojanov (hrad Swoyanow - ves Stary Swoyanow, ves Banin). Roku 1727 byla postavena současná fara (původní stála na místě školy). Někdy během třicetileté války, nebo krátce po ní, zaniká blízká osada na místě dnes zvaném „na Babičce“ (viz pověst o svini, která vyryla zvon – ten měl  údajně pocházet z věže kostela této osady).

Tereziánský katastr z 18. století uvádí pro Banín, který v té době náleží k bysterskému panství říšského rodu z a na Hohenembsu, celkově 568 obyvatel.

Po roce 1854 se setkáváme s úředním označením obce – Banín, Bohnau. V obci převažovalo z velké části německé obyvatelstvo. Po vzniku Československa v obci fungovaly dvě školy – německá a česká menšinová. V roce 1918 se zřítila věž kostela a byla opravena začátkem dvacátých let.

V době druhé světové války Banín připadl do nacistického záboru a byl tedy součástí Třetí říše. Nedaleko za obcí, směrem na Rohoznou, procházela hranice mezi protektorátem Čechy a Morava a Třetí říší. Po osvobození Československa bylo původní německé obyvatelstvo Banína odsunuto (celkově v pěti etapách, v rozmězí od 17. 7. 1945 do 1. 10. 1946). Během let 1945 – 1946 byla obec osídlena českým obyvatelstvem, pocházejícím především z okolních českých obcí (Rohozná, Vítějeves).

V roce 1950 vzniklo v obci JZD (po sloučení v roce 1974 s JZD Lavičné a JZD Bělá nad Svitavou) Prameny se sídlem v Baníně;  v roce 1977 se sloučilo s JZD Rohozná a jmenovalo se JZD Budovatel Lavičné – Banín. V roce 1999 zemědělské družstvo vstoupilo do likvidace a na jeho pozemcích dnes hospodaří soukromé subjekty. V 60. a začátkem 70.let byl v obci vybudován veřejný vodovod, kanalizace, chodníky a místní rozhlas. V roce 1975 přestala v obci fungovat základní škola, děti začaly navštěvovat školu v Rohozné, což trvá až dodnes.

Od 1.4.1976 se Banín musel  sloučit s Lavičným a Bělou nad Svitavou do tzv. integrované obce. Od roku 1990 je opět samostatnou obcí.

Současnost
V současné době  v obci funguje Mateřská škola s právní subjektivitou. V Jídelně MŠ se vaří také pro starší občany. Obec je plynofikována, přípojku má  90 % domácností. Proběhla kabelizace telefonní sítě Českým telecomem. Všechny domácnosti jsou napojeny na veřejný vodovod. Byl vybudován další vrt BN – II, s připojením na vodovodní síť.

Od roku 2000 obec hospodaří ve vlastních lesích o výměře 67 ha. Vlastními silami se obec stará o veřejná prostranství, vlastní budovy a zeleň včetně hřbitova, místní komunikace, kanalizaci, veřejné osvětlení a rozhlas.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.brnenec.cz/%5Cplace.asp?place=2, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA