Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Habří

Obec Habří se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 89 obyvatel.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1264.

Pamětihodnosti

Habří - zřícenina kostela svatého Víta
Místo romantické až tajuplné a přitom vybízející k zastavení a rozjímání, to je zřícenina kostela svatého Víta v Habří na úpatí Kluku (741 m n. m.). Kostel je důkazem toho, že se stavělo i na konci třicetileté války, protože je datován do let 1644 až 1647.

Do dnešní doby z něj ale zbyla pouze jižní část lodi - vysoká kamenná zeď se třemi gotickými okny. Jakoby uvnitř zbořeného kostela na vás čekají dřevěné lavičky a stolky, takže kdysi svaté prostory jsou dnes ideálním místem pro odpočinek nebo piknik. O hlavní zeď jsou ještě opřeny zdi vedlejší a k té přední byla koncem devatenáctého století přistavěna kaple sv. Víta. Kaplička je udržovaná a ony stolky s lavičkami slouží jednou za rok i návštěvníkům tradiční pouti.

Habří - bývalá tvrz s pivovarem
Obec Habří, o níž se píše už roku 1264, bývá označována za vstupní bránu do chráněné krajinné oblasti Blanský les. Ještě než vstoupíte, zastavte se na haberské návsi. Část dnešního statku číslo popisné 3 totiž bývala středověkou tvrzí. V hospodářském dvoře jsou dobře patrné mohutné patrové budovy bývalé renesanční tvrzi. Opravený komplex tvrze bezprostředně navazuje na renovovanou budovu bývalého pivovaru, který k tvrzi patřil. I tady si můžete za jasného počasí zkontrolovat, jak přesné bývaly v renesanci sluneční hodiny.

Turistické zajímavosti

Vstupní brána do chráněně krajinné oblasti Blanský les na úpatí horského masivu Kluk. Nejstarší doklady osídlení z mladší doby kamenné a starší doby železné. Přímo z obce pocházejí také ojedinělé doklady raně středověkého osídlení. Písemně připomínána k 1264.

Bývalá tvrz č. p. 3 z 15. stol., později přestavovaná, má dochované klenby ve sklepě a přízemí. Její mohutná patrová budova dnes tvoří součást hospodářského dvora u návsi. Kaple sv. Jana Nepomuckého je datována 1867. Nedaleko vsi byla 1644 až 1647 postavena zajímavá stavba kostela sv. Víta, z nějž se zachovala jen jižní část lodi. Při presbytáři byla 1890 postavena Kaple Nejsvětější Trojice, kde se každoročně konají poutě. Část bývalé výzdoby kostela se nyní nachází v boršovském kostele. Na zdi bývalého pivovaru u tvrze jsou malované sluneční hodiny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mujkraj.cz/universal.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA