Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žimutice

Obec Žimutice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 567 obyvatel.

V obci se nachází hasičský a myslivecký spolek, škola a mateřská školka.

Části obce:
Žimutice
Hrušov
Krakovčice
Pořežany
Smilovice
Sobětice
Třitim
Tuchonice

Pamětihodnosti

Kostel svatého Martina ze 13. století
Původně gotický, radikálně přestavěn v baroku.

Pomník padlým z 1. světové války

Historie
Ves Žimutice je v písemných pramenech zmiňována již v roce 1261. Již tehdy měla vlastní faru. Zřejmě již na přelomu 13. a 14. století zde stála tvrz drobných vladyků, kteří se podle ní psali ze Žimutic.V roce 1318 je zmiňován Jindřich ze Žimutic.

Žimutické zboží bylo od počátku v úzkém svazku s nedalekými Kněžeklady, nakonec byla zboží spojena a páni ze Žimutic sídlili střídavě i na tvrzi v Kněžekladech (dnes Dolní Kněžeklady). Po roce 1511 se dostala ves Žimutice spolu s dalšími 6 vesnicemi do rukou Jana Čabelického ze Soutic, zástavního držitele vltavotýnského panství. Tvrz v Žimuticích byla v kupní smlouvě uváděna již jako pustá.

Na konci 16. století obnovil zpustlou tvrz Karel Čabelický ze Soutic a sídlil zde až do roku 1623, kdy mu pro účast na stavovském povstání byl majetek zkonfiskován. Přestěhoval se do Soběslavi, byl omilostněn a získal svůj majetek zpět. Před smrtí jej odkázal svým potomkům. V roce 1630 koupil Žimutice s okolními vesnicemi Jan Filip Kras ze Šafrštejna. Když byl v roce 1635 sťat na Vídeňské radnici pro zradu císaře a pomoc Švédům, byl žimutický majetek vrácen zpět do rukou Václava Čabelického ze Soutic. Ten jej prodal roku 1648 i s dalšími vesnicemi Janovi z Ekrštorfu. Tvrz byla tehdy opět ve velmi zchátralém stavu.

Janův syn Václav Albrecht se během svého života velmi zadlužil u majitele nedalekého hlubockého panství knížete Jana Adolfa ze Schwarzenberga a na vyrovnání dluhu mu v roce 1676 postoupil dvory Žimutice, Štipoklasy a Sobětice a vsi Žimutice a Hartmanice. Od té doby nebyla tvrz obývána, sloužila pouze k hospodářským účelům a pustla. Později byla přeměněna na sýpku a v této podobě zůstala součástí hospodářského dvora dodnes. Nachází se na návsi po levé straně silnice z Týna nad Vltavou do Veselí nad Lužnicí.

Zajímavost

V roce 1970 byl nedaleko Žimutic učiněn unikátní objev. Bylo zde odhaleno pravěké sídliště z období neolitu, které znamenalo převrat v českých dějinách. Až do této doby byl mezi odborníky tradován názor, že v mladší době kamenné nebyly jižní Čechy trvale osídleny.

Objevení pravěké vesnice v blízkosti Žimutic tuto teorii vyvrátilo. Sídliště se nacházelo přibližně 0,5 km jihozápadně od žimutického kostelíka, na svahu nad rybníkem Mnichovcem. Model rekonstrukce této pravěké osady a archeologické nálezy jsou součástí expozice vltavotýnského muzea.

Čerpáno z ofcicálních stránek obce http://www.municipal.cz/vltava/svazek/zimutice/zimutice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA