Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrdějovice

Hrdějovice jsou obec v Jihočeském kraji, ležící 5 km severně od Českých Budějovic. Mají 462 domů, 1 567 obyvatel a jejich katastrální výměra činí 883 ha. Vlastní Hrdějovice jako část obce mají PSČ 373 61. K místním částem patří Hrdějovice (431 domů, 1 444 obyvate) a osada Opatovice (31 domů, 34 obyvatel), ležící na pravém břehu řeky Vltavy.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o obci Hrdějovice pochází z roku 1350 a nalézá se na pergamenové listině ze 16. října 1350, ve které Bušek, budějovický farář, prodává farní dvůr u Hrdějovic (…curiam dotalem versus Herdawicz sitam …) svým farním podanným. První zmínka o Opatovicích je z roku 1378 ve formě Opatowiczi a v roce 1472 je jméno obce uváděno jako Uopatovice. Jméno Opatovice značí, že ves byla kdysi vsí lidí opatových, tedy některého kláštera. Osada Opatovice je prohlášena za vesnickou památkovou zónu.

Dne 14. 6. 2000 byl rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělen obci znak, tj. ve stříbro-modře půleném štítě je červeno-zlatě půlená růže se semeníkem opačných barev a zelenými kališními lístky převýšena zlatou korunou.

Současnost
V současné době žije v obci 1550 obyvatel převážně v rodinných domech na sídlišti Těšín, obydlená je i stará část obce soustředěná kolem návsi na půdorysu rovnoramenného trojúhelníku, kde jsou do dnešní doby zachovány typické jihočeské statky. Uprostřed návsi je zděná kaple, kterou obklopuje park se vzrostlými stromy.

Opatovice mají protáhlou náves s klasickými selskými usedlostmi, vystavěnými ve stylu selského baroka a zděnou kaplí na návsi. V okolí obce jsou tři výklenkové kapličky a na vrchu Račice mezi Hrdějovicemi a Hosínem je stará  poutní kaple Panny Marie Těšínské, po níž dostala své jméno i místní část obce. Kaple byla vysvěcena dne 15. září 1889.

V obci je mateřská škola a  základní škola Dr. Miroslava Tyrše, pro sportovní vyžití dětí a občanů bylo nově vybudováno sportovní zařízení na hřišti TJ Slavoj Hrdějovice, tj. fotbalový stadion, volejbalový a tenisový kurt, nové šatny, parkoviště a restaurační zařízení s výbornou kuchyní, celoročně otevřené.

Obcí prochází cyklistická stezka, která je napojena na současnou vltavskou levobřežní trasu a dále pokračuje přes Hrdějovice na Hosín, Borek, Úsilné až do Rudolfova, případně na západ – směr Hluboká. Návštěvníky uvítají i další dva hostince U Kadleců a U studny, v Opatovicích je v letní sezóně otevřeno občerstvení ve staré kovárně. V letní sezóně je možnost rybaření na obecním rybníku Pískárně,  obecní úřad prodává i jednodenní povolenky.

Na společenském životě v obci se podílejí  místní spolky  Sbor dobrovolných hasičů, TJ Slavoj Hrdějovice a  místní občanské sdružení Parta těšínských kamarádů, které každoročně pořádá dětský lampiónový průvod s pálením čarodějnic. V červenci se koná hasičská soutěž O pohár starosty, v srpnu bartolomějská pouť, v listopadu setkání seniorů obce s taneční zábavou a na vánoce rozsvěcení vánočního stromu.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA