Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrdějovice

Hrdějovice jsou obec v Jihočeském kraji, ležící 5 km severně od Českých Budějovic. Mají 462 domů, 1 567 obyvatel a jejich katastrální výměra činí 883 ha. Vlastní Hrdějovice jako část obce mají PSČ 373 61. K místním částem patří Hrdějovice (431 domů, 1 444 obyvate) a osada Opatovice (31 domů, 34 obyvatel), ležící na pravém břehu řeky Vltavy.

Historie
Nejstarší písemná zmínka o obci Hrdějovice pochází z roku 1350 a nalézá se na pergamenové listině ze 16. října 1350, ve které Bušek, budějovický farář, prodává farní dvůr u Hrdějovic (…curiam dotalem versus Herdawicz sitam …) svým farním podanným. První zmínka o Opatovicích je z roku 1378 ve formě Opatowiczi a v roce 1472 je jméno obce uváděno jako Uopatovice. Jméno Opatovice značí, že ves byla kdysi vsí lidí opatových, tedy některého kláštera. Osada Opatovice je prohlášena za vesnickou památkovou zónu.

Dne 14. 6. 2000 byl rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělen obci znak, tj. ve stříbro-modře půleném štítě je červeno-zlatě půlená růže se semeníkem opačných barev a zelenými kališními lístky převýšena zlatou korunou.

Současnost
V současné době žije v obci 1550 obyvatel převážně v rodinných domech na sídlišti Těšín, obydlená je i stará část obce soustředěná kolem návsi na půdorysu rovnoramenného trojúhelníku, kde jsou do dnešní doby zachovány typické jihočeské statky. Uprostřed návsi je zděná kaple, kterou obklopuje park se vzrostlými stromy.

Opatovice mají protáhlou náves s klasickými selskými usedlostmi, vystavěnými ve stylu selského baroka a zděnou kaplí na návsi. V okolí obce jsou tři výklenkové kapličky a na vrchu Račice mezi Hrdějovicemi a Hosínem je stará  poutní kaple Panny Marie Těšínské, po níž dostala své jméno i místní část obce. Kaple byla vysvěcena dne 15. září 1889.

V obci je mateřská škola a  základní škola Dr. Miroslava Tyrše, pro sportovní vyžití dětí a občanů bylo nově vybudováno sportovní zařízení na hřišti TJ Slavoj Hrdějovice, tj. fotbalový stadion, volejbalový a tenisový kurt, nové šatny, parkoviště a restaurační zařízení s výbornou kuchyní, celoročně otevřené.

Obcí prochází cyklistická stezka, která je napojena na současnou vltavskou levobřežní trasu a dále pokračuje přes Hrdějovice na Hosín, Borek, Úsilné až do Rudolfova, případně na západ – směr Hluboká. Návštěvníky uvítají i další dva hostince U Kadleců a U studny, v Opatovicích je v letní sezóně otevřeno občerstvení ve staré kovárně. V letní sezóně je možnost rybaření na obecním rybníku Pískárně,  obecní úřad prodává i jednodenní povolenky.

Na společenském životě v obci se podílejí  místní spolky  Sbor dobrovolných hasičů, TJ Slavoj Hrdějovice a  místní občanské sdružení Parta těšínských kamarádů, které každoročně pořádá dětský lampiónový průvod s pálením čarodějnic. V červenci se koná hasičská soutěž O pohár starosty, v srpnu bartolomějská pouť, v listopadu setkání seniorů obce s taneční zábavou a na vánoce rozsvěcení vánočního stromu.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA