Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladošovice

Mladošovice jsou obec v okrese České Budějovice, nacházející se blízko hranice CHKO Třeboňsko, 16  km na východ od Českých Budějovic. Ke 3. 7. 2006 zde žije 333 obyvatel. Místní části Lhota i Petrovice byly k Mladošovicím připojeny v 60. letech.

Historie
První písemná zmínka o vsi je z roku 1367, kdy patřila třeboňskému klášteru. Již tehdy zde stál kostel, kterému v roce 1499 přistavěli věž. Roku 1823 byla zřízena škola.

Roku 1929 vznikla autobusová linka Třeboň - Borovany, kterou provozoval místní dopravce Veigl. Tou dobou již byl v obci sbor dobrovolných hasičů a družstevní záložna.

Kolem roku 1939 bylo v okolí obce budováno pohraniční opevnění, zbytky pevnůstek jsou dodnes místy patrné.

Při sovětské okupaci roku 1968 zde přišel o život jeden sovětský voják.

Zajímavosti
Ve vsi krátce pobyl Václav Beneš Třebízský (1883), který si zdejší prostředí oblíbil, bohužel hned příští rok zemřel.

Pobýval zde i spisovatel a překladatel Radovan Krátký, jehož otec působil v místní škole.

Ve vsi se nachází původně gotický kostel svatého Bartoloměje s kopií Rembrandtova obrazu Poslední večeře, kterou namaloval malíř Jan Kojan z Kojákovic. Malíř je pohřben na místním hřbitově.
 
Břehule říční
Přibližně 1 000 m po levé straně cestou ke Spolskému rybníku se nachází pískovna, v níž má hnízdiště břehule říční. Patří do čeledi vlašťovkovitých. Je to 12 cm dlouhý ptáček, v Evropě se vyskytuje od dubna do října. Je společenská, mimo období hnízdění nocuje ve velkých hejnech v porostech rákosí. Vyskytuje se v otevřené krajině se skalnatými břehy a pískovnami především v blízkosti vody. Živí se malým létajícím hmyzem. Hnízdí od května do srpna v koloniích, vyhrabává si nory v písčitých stěnách.

Památky

Kostel sv. Bartoloměje
Na návsi stojí kostel sv. Bartoloměje, který se poprvé uvádí v roce 1367. Jako gotická stavba vyrostl v první polovině 14. století (z té doby je zdivo lodi, zdivo i klenba kněžiště a strmé štíty) a v roce 1499 stavitelský mistr Tomáš přistavěl masívní věž.

V rámci barokních úprav dali třeboňští augustiniáni vytvořit novou klenbu lodi a kůr. Nad polygonálně zakončeným kněžištěm s vnějšími opěráky se pne křížová žebrová klenba s paprsčitým závěrem. Zařízení kostela pochází většinou z dílen barokních mistrů a jeho součástí je mimo jiné portálový hlavní oltář s rokokovým obrazem sv. Bartoloměje a sochami sv. Petra a Pavla.

Sluneční hodiny
V obci se nacházejí dva objekty se slunečními hodinami. Na bývalé faře č. p. 1 a na stavení č. p. 11.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mladosovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA