Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Heřmaň

Obec Heřmaň se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 157 obyvatel.
Heřmaň je vesnička na kopci nad Malší. Lze se do ní dostat z Vidova, nebo z Plava, další cesta odtud vede už rovněji do Nové Vsi nebo Střížova. Stará zástavba obce tvoří vlastně jen jednu krátkou ulici. Fasády jsou mnohde novodobé, ale tvary zůstaly a někde i výzdoba. Poblíž jednoho stavení stojí krásná kamenná Boží muka, ale neví se, zda je to jejich původní místo.

Historie

Heřmaň je starobylá osada s dominantním kostelem sv. Jiljí, který se připomíná již v roce 1254 jako farní. V roce 1330 byl tento původně pozdně románský kostel převeden z královského majetku na královskou kapitulu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Heřmaň bývala kdysi městečkem. V roce 1640 byla velmi poničena švédským vojskem, že se stala pouhou vesnicí.

Roku 1433 byla Heřmaň, spolu se Štěticemi a Humňany v majetku Smila z Kremže. Od něho pak roku 1444 přešla v zástavu a potom v majetek Oldřicha z Rožmberka a připojena ke hradu Zvíkovu. Sídlo Rožmberků bylo v Krumlově. Jejich erb můžeme najít z vnější strany hřbitovní zdi u kostela sv. Jiljí v Heřmani.

V roce 1508 je jako majitel jmenován Lev Malovec z Libějovic.Ten pak zboží prodal Kryštofu ze Švamberka, od jehož potomka Jana Viléma městečko Heřmaň koupilo město Písek, včetně okolních vesnic, za 10 tisíc kop grošů. V jeho majetku městečko zůstalo až do bitvy na Bílé hoře. Roku 1621 byl zastaven dvůr v nedalekých Humňanech Martinu Huertovi, císařskému veliteli v Písku.

Kostel sv. Jiljí, byl podle obecní kroniky založen na počátku 13. století. Po zpustošení Heřmaně třicetiletou válkou se stal filiálkou fary v Bílsku, roku 1786 expositurou a později, v roce 1853 zde byla zřízena fara. Stojí uprostřed vesnice a kolem něj je hřbitov.

Památka

Heřmaňský kostel
Pochází z období pozdně románského, patří k nejstarším v okolí. Historická zmínka činí se o něm již ve 13. století jako o farním chrámu. Král Jan Lucemburský, jemuž heřmaňský kostel náležel, daroval jej kapitule vyšehradské, která z něho učinila svou prebendu.

Farní obec obsahovala tehdy Heřmaň, Skály, Budičovice, Kloub, Pohorovice, Albrechtice, půl Drahonic, Sedliště, Štětice a Ražice. Prvním držitelem prebendy heřmaňské byl Tobiáš, kanovník. Později obohatil statky heřmaňské také rytíř Ivan. Ten vystavěl u Heřmaně mlýn a kostelu jej daroval. Král to obdarování také potvrdil.

Pozdější husitské války způsobily v poměrech kostela velké změny. Přívrženci Husovi volili raději vzdálenou horu Tábor, kam docházívali k společným pobožnostem (jak vypravuje Vavřinec z Březové) a opomíjeli tím domácí kostel. Katolický farář musel ustoupit kazateli husitskému. O století později nacházíme zde již faráře protestantského.

Po bitvě na Bílé hoře vypověděl Ferdinand II. všechny protestantské kněze z Čech, a tím pádem kostel osiřel, protože katolických kněží bylo tehdy velmi málo. Proto tehdejší držitel Heřmaně Kryštof Dionis Radkovic, pán nad Drahonicemi, přivtělil kostel a faru v Heřmani faráři Bílskému. Kostel heřmaňský pozbyl tím své důležitosti.

Tyto neutěšené poměry trvaly až do roku 1786, kdy z rozkazu císaře Josefa II. byl ustanoven pro osadu heřmaňskou samostatný duchovní správce. Neměl však ještě vlastní faru. Teprve v roce 1853 byla zřízena nová fara.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://selskebaroko.unas.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA