Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čížkrajice

Čížkrajice jsou obec v okrese české Budějovice na západ od Trhových Svinů, v podhůří Novohradských hor. Mají 276 obyvatel a jejich katastrální výměra činí 900 ha. Ve středověku byla vesnice ohrazena hradbami, z nichž se zachovala jedna brána orientovaná směrem na Trhové Sviny.

Místní části: Boršíkov, Čížkrajice, Chvalkov, Mezilesí.

Poloha a historie obce
Na jihozápad od Trhových Svinů v malebném podhůří Novohradských hor, leží malá vesnička Čížkrajice, která má 97 obyvatel. V současnosti jsou k obci připojeny Boršíkov, Mezilesí a Chvalkov. Chalupy vesničky jsou nepravidelně rozhozeny okolo silnice a rybníka. Náves klasických typů ze současných stavení není vytvořena. Ve středověku byla ves obehnána hradbami.

Zachovala se brána směrem k Trhovým Svinům, hradební zeď na severozápadní straně, zbytky zdiva tvrze, a později - v 16. stol., zámku. Tvrz se prvně připomíná v r. 1347. Rovněž opevnění vzniklo ve 14. stol. a patří k řadě tvrzí a opevnění na Novohradsku (Čížkrajice, Žumberk, Svébohy, Cuknštejn, N. Hrady).

Objekty přiléhající k bráně jsou mladšího data, na kamenném portálku v levé části je vytesán letopočet 1503, na jiném 1857. Na návsi, přesněji v místech s největším pohybem lidí u zastávky ČSAD, je barokní plastika z roku 1773.

Čížkrajice leží v oblasti nejstarších osad v jižních Čechách, respektive těch, o kterých jsou nejstarší písemné doklady (Todně, Něchov, Mohuřice, Žár) již z r. 1186. Vesnice jsou zřejmě ještě starší a jejich názvy sahají snad až do doby osídlení jižních Čech Kelty. Jména vesnic jsou zde skutečně starobylá: Klažary, Nežetice, Nesměň, Trutmaň, Kondrač, Keblany, Otěvěk a další.

Málokterá vesnice v Čechách má bránu. Jihočeské Čížkrajice ji mají. I když v dnešní době je částečně zbořená (horní část jako důsledek projíždění nadměrných vozidel. Přesto se uvažuje o jej rekonstrukci do původní podoby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sdruzeniruze.cz/cizkrajice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA