Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modrá Hůrka

Modrá Hůrka je obec v okrese České Budějovice. Ke 3. 7. 2006 zde žije 74 obyvatel. K obci patří i osada Pořežánky. Obec najdete asi 10 km jihovýchodně od Týna nad Vltavou.

Historie
Obec nesla původně název Minor Horka (Menší Hurka) pro odlišení od Větší Hůrky (později Bílé Hůrky) na Vodňansku. Pojmenování Modrá získala Hůrka pravděpodobně podle kdysi modré barvy kostela, název Hůrka symbolizuje vyvýšenou polohu.

Nejstarší zmínka o obci je z roku 1354, kdy je připomínán kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ves náležela od prvopočátku k panství Bzí a s ním později k panství Třeboň. V roce 1701 byla rekonstruována budova fary v blízkosti kostela, lidově nazývaná „zámeček“.

Při reorganizaci státní správy v polovině 19. století připadla obec Modrá Hůrka k nově vzniklému okresu Týn nad Vltavou, po jeho zániku v 60. letech 20. století se stala součástí okresu České Budějovice.

V Modré Hůrce se narodila operní pěvkyně Eleonora Gayerová z Ehrenbergu, jež byla první představitelkou Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě, rodný dům se nedochoval.

Osadou obce Modrá Hůrka jsou sousední Pořežánky.

K památkám náleží zmíněný kostel se hřbitovem a budova fary z r. 1701.

Pořežánky
Pořežánky jsou poprvé písemně doloženy k r. 1396, kdy jsou odlišeny od nedalekých Pořežan (Potrzeny) názvem Potrziencze. Název obce je odvozen od slova požár – ve významu spáleniště, tedy ves lidí žijících na spáleništi.

V roce 1389 je jako majitel části vsí Pořežánky i Pořežany uváděn Mikeš z Bošilce, vlastník blízkého panství Bzí. Vlastnil s největší pravděpodobností části Velkých i Malých Pořežan, které nadále zůstaly připojeny k bezskému statku a sdílely s ním historii až do r. 1672, kdy byl bezský dvůr přivtělen k třeboňskému panství náležejícímu Schwarzenberkům. Nadále zůstaly oboje Pořežany rozděleny na dvě části – jedna část náležela panství Týn nad Vltavou, druhá panství Bzí a později panství Třeboň.

Další zprávy o vsích máme až z poloviny 19. století. Při vzniku samostatného okresu Týn nad Vltavou byly Pořežany i Pořežánky (tehdy psány jako Pořížence) vtěleny do tohoto nově vzniklého okresu. R. 1854 se Pořežánky staly osadou obce Bzí. V 50. letech byly osady Bzí, Modrá Hůrka i Pořežánky přičleněny k MNV Štipoklasy a s ním r. 1976 MNV Žimutice. V 90. letech 20. století se některé obce osamostatnily, Pořežánky jsou osadou obce Modrá Hůrka. V obci se dochovaly původní zemědělské usedlosti z druhé poloviny 19. století.

Slavní rodáci
Obec Modrá Hůrka je rodištěm operní pěvkyně Eleonory Gayerové z Ehrenbergu (1832-1912). Proslavila se jako první představitelka Mařenky ve Smetanově "Prodané nevěstě" a jako první Jitka v "Daliborovi". Rodný dům Eleonory Gayerové se nedochoval.

Památky

V obci se nachází barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl přestavěn z původní gotické podoby.

Čerpáno z oficiálních stránek obce
http://www.municipal.cz/vltava/svazek/modrahurka/modrahurka.htm
http://www.vltavotynsko.cz/index.php?art=publish&art_id=102&article=59, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA