Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Srubec

Srubec je obec se 1 200 obyvateli v okrese České Budějovice, v bezprostřední blízkosti krajského města, v jihovýchodním směru. Jeho katastrální území má rozlohu 6 km², a je situované v svažitém terénu Lišovského prahu, který se zvedá výrazně nad úroveň Českobudějovické pánve. Do Srubce zajíždí českobudějovická městská hromadná doprava. K obci dále náleží místní část Stará Pohůrka.

Obec Srubec se nachází 510 m nad mořem, přibližně 8 km jihovýchodním směrem od jihočeské metropole – města Českých Budějovic. Tato obec s celkovým počtem 1 107 bydlících obyvatel (stat. údaje roku 2003) leží v turisticky přitažlivém přírodním prostředí s nádhernými panoramatickými výhledy na město České Budějovice a jeho okolí.

Turistika a kultura
Okolní krajina je v letních měsících přímo předurčena k pěší turistice či cykloturistice po vyznačených stezkách či mimo ně. V přilehlých lesích si přijdou na své i milovníci houbaření. V zimním období (při vhodných sněhových podmínkách) je pak tato lokalita vyhledávána k turistice na lyžích.

Ke sportovnímu vyžití slouží zejména sportovní areál místní TJ Slavoj Srubec a volně přístupná víceúčelová plocha s asfaltovým povrchem. V obci je k dispozici obecní knihovna a svou činnost zde již dlouhodobě provozují tři zájmové organizace : TJ Slavoj Srubec – oddíl kopané, Sbor dobrovolných hasičů Srubec a Myslivecké sdružení Srubec.

Pro nejmenší obyvatele obce byla nově postavena mateřská školka se zahradou. Gastronomické služby jsou nejen pro místní občany,ale i pro turisty či návštěvníky obce připraveny v restauraci „Na vyhlídce“, která je využívána i k pořádání různých rodinných či společenských akcí.

Historie
Historie obce Srubec s veškerými nejdůležitějšími informacemi z jednotlivých časových období je sepsána v obecní kronice, která byla založena obcí roku 1928. Z těchto pramenů lze vyčíst, že první usedlíci přicházející do lokality současné obce byli pravděpodobně havíři, hledající zde drahé kovy.
 
Citace uvedené kroniky říká: „Poněvadž havíři měli ve zvyku přenášeti svoje sídlo na jiné místo, když kovů dále nenalézali, nestavěli trvanlivých příbytků. Stavěli jen chaty ze dřeva sroubené - sruby, od čehož dostala později vesnice své jméno. Vesnice Srubec byla Erhartů z Urtvinovic. Pak byla v držení pánů ze Vztuh. Tito páni ji prodali k městu Budějovicům roku 1539. Koupi tuto však pan Jan Erhart z Urtvinovic roku 1540 nařídil zrušiti.“

Nejstarší chalupa v obci byla vystavěna před rokem 1539 a jednalo se o stavení č. 1 v zatáčce u nynějšího obchodu, kde dříve bydlel Daniel Rys, pan Dána a nyní pan Němec. 

Historické památky
V obci Srubec se nachází několik historických památek.
Přímo na návsi obce byla roku 1908 postavena kaplička zasvěcená Panně Marii, jejíž rekonstrukce s následným vysvěcením proběhla roku 2002.

K roku 1919 je datováno slavnostní odhalení pomníku 15 občanům obce padlým v 1. světové válce. Tento pomník byl zhotoven sochařem Ervínem Schopenhauerem z Dobré Vody.

Na počest kanadského pilota Bobbyho Witha sestřeleného 11. 4.1 945 nad obcí Srubec byl 28. 9. 1945 zhotoven pomník připomínající tuto oběť 2. světové války.

Z historického hlediska stojí zcela určitě za připomenutí skutečnost z nedávné minulosti, jež se váže k datu 8. října 2003. V tento den byl předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zástupcům obce Srubec slavnostně předán dekret o udělení znaku a praporu obci.
 
Popis znaku:
V modrém štítě palisáda uprostřed s roubenou věží s cimbuřím a zavřenou branou, vše zlaté. V patě štítu zelený hrot, v něm kosmý mlátek křížem přeložený želízkem, obojí stříbrné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce
http://www.srubec.cz/mis/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2,
na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA