Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledenice

Současnost
Obec Ledenice se nachází v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 2261 obyvatel. První písemná zmínka o obci je z roku 1291.

Na jihozápad od Ledenic se nachází kopec Vápence (541 m n. m.). Obec Ledenice se nachází 12 km jihovýchodně od Č. Budějovic. K obci přísluší osady Růžov, Ohrazení, Ohrazeníčko, Zaliny a Zborov. Sídlí zde mimo jiné truhlářské učiliště, základní umělecká škola, výrobní družstvo Ledenický nábytek a řada soukromých truhlářů.

Památky
Dominantou obce je farní kostel sv. Vavřince, který vznikl před rokem 1300. V blízkosti základní školy stojí kamenný pranýř pocházející z 2. pol. 17. století.

Mysletín
Původně tvrz a statek jihozápadně od Ledenic, poprvé uváděná k roku 1368. Dvůr byl zničený v letech porážky stavovského povstání 1618 až 1620 a znovu vystavěn roku 1719. V současnosti jej vlastní firma Agro-Hochstaffl, která tu provozuje chov koní, hovězího dobytka a skotu.

Ohrazení
První zmínka pochází z roku 1374. Ledenický statek byl ve středověku prodán městu České Budějovice. Od roku 1848 se Ohrazení stalo součástí obce Srubec, později obce Ledenice.

Ohrazeníčko
Přestože osedlé výhradně Čechy, vzniká roku 1486 pod názvem Německé Ohrazení. Uprostřed osady dnes stojí novodobá kaple a před ní pomník padlým v první světové válce.

Růžov
Osada vzniklá mezi lety 1794 až 1822 na spojnici mezi Ledenicemi a Borovany. Proslula jako rodiště jazykovědce, překladatele a profesora Univerzity Karlovy PhDr. Františka Oberpfalzera-Jílka (1890-1973).

Od roku 1972 jsou ve prospěch těžby křemeliny pro borovanský Calofrig vykupovány a demolovány jednotlivé usedlostí. Velká část Růžova již ustoupila rozšiřující se těžební jámě.

Zaliny
První písemná zmínka je z 1367. V roce 1611 byla téměř celá ves vypálena Pasovským vojskem jako pomsta za to, že zalinští sedláci zabili dva vojáky. Dominantou osady je novogotická kaple sv. Václava z roku 1928. Náves lemují usedlosti vystavěné ve stylu selského baroka.

Zborov
Poprvé je uváděn 1386 jako majetek zámožných měšťanů z Českých Budějovic. Na místě zpustlé tvrze z 2. poloviny 16. století byl vybudován roku 1720 hospodářský dvůr. V roce 1848 se Zborov stává samostatnou obcí s přilehlými osadami Ohrazení, Ohrazeníčko a Svatá Voršila. V roce 1908 je i s osadami připojen k Ledenicím. V témže roce zde byla vystavěna zajímavá secesní kaple.

Svatá Voršila
Západně od Zborova byl v 17. století objeven pramen minerální léčivé vody. Vzniklo zde poutní místo, bly zřízeny malé lázně, vystavěna kaple a otevřena hospoda. Provoz lázniček se udržoval až do 18. století, kaple později zanikla.

Pamětihodnost

Hrad Landštejn - v současnosti zřícenina.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ledenice.cz, na kteých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA