Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Litvínovice

Litvínovice jsou obec v okrese České Budějovice, ležící na předměstí Českých Budějovic. Ke dni 3. 7. 2006 zde žije 1753 obyvatel.

Litvínovicemi protéká Litvínovický potok, na západ od Litvínovic se nachází systém tří spojených rybníků - Horní litvínovický rybník, Prostřední litvínovický rybník a Dolní litvínovický rybník.
 
Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1259.

Popis obce
Litvínovice leží těsně u Českých Budějovic, za parkem Stromovka směrem k letišti. Vedla přes ně hlavní silnice na Krumlov (dnes vede kolem), a cesta na Mokré. Vesnice se rozrůstala podél těchto cest, a tak je dnes silně asymetrická.

Původní náves je za kapličkou, kde by ji nikdo nehledal. Kaplička sama je ale otočena na druhou stranu, směrem k novému centru. Vzhledem k datování kapličky (1861) je tedy tato dispozice už dlouhodobá. Vesnice je dnes poměrně značně přestavěna, ale kolem tohoto jádra zůstává pořád něco původního.

Místní části:
- Litvínovice
- Mokré
- Šindlovy Dvory

Současnost
Dnes pod Litvínovice spadají ještě Šindlovy Dvory (tam je i obecní úřad) a Mokré. Směrem k Šindlovým Dvorům stojí na konci vesnice kamenná kaplička s latinským nápisem a bohatým dekorem. Podobná je v poli blízko Plané, ale i na zcela jiných místech (Omlenice, Zátoň).

Do Šindlových Dvorů vedla ještě za první republiky cesta ze Čtyřech Dvorů, kolem hostince zvaného Švábův hrádek. Kde přesně stál, není známo, ale ta cesta je v terénu ještě patrná, podle mezí a zanedbaných alejí švestek a jabloní.

Na tomto domě je vidět, jak se postupně štítová orientace domu měnila na podélnou. Vzniká průjezd, patro, a původní brána s vraty byla zazděna, zůstala jen branka. Původně tato usedlost vypadala asi tak, jako ta vlevo od ní. V roce 2005 byla ale brána zbořena.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.litvinovice.cz a
http://selskebaroko.unas.cz/litvinovice/litvinovice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA