Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Boršov nad Vltavou

Boršov nad Vltavou je obec v Jihočeském kraji, ležící na řece Vltavě asi 6 km jihozápadně od Českých Budějovic. Má 299 domů, 921 obyvatel a jeho katastrální výměra činí 996 ha. Vlastní Boršov jako část obce má PSČ 373 82. Do Boršova zajíždí budějovická MHD.

Obec s kostelem ze 13.století, se zachovanými prvky původní vesnické architektury. Řeka Vltava zde ústí meandrem u osady v Březí z kopcovitého Pošumaví do Budějovické pánve. Boršov a zdejší tábořiště jsou často cílovým místem vodáků před vjezdem do Českých Budějovic - na železniční zastávku je od mostu v Boršově asi 1 km. Boršov je také východiskem cykloturistických tras.

Obec Boršov nad Vltavou je tvořena částmi Boršov a Poříčí a do její správní působnosti též spadají osady Jamné a Záhorčice. Zapomenout nesmíme ani na část katastru Březí bez osady (osada Březí spadá správou pod Kamenný Újezd), kam patří především komplex mlýnu a těstárny firmy Bratři Zátkové, a.s. a několik okolních domů.

V současné době žije v Boršově asi 1120 obyvatel, kterým slouží obecní úřad s matrikou, základní a mateřská škola, fotbalové hřiště, poštovní úřad a dvě veřejné telefonní stanice. V obci též sídlí obvodní oddělení Policie České republiky. Průměrný věk obyvatel je 38,9 roku. V obci působí též různé společenské organizace, například rybářský svaz, farní charita, obec baráčníků, sbor dobrovolných hasičů nebo Sokol. Obec na meandru řeky Vltavy a zdejší tábořiště bývají častým cílem vodáků a cykloturistů.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1261. Okolí obce bylo osídleno již od staršího pravěku, svědčí o tom zachované mohylníky, jeden vedle nové silnice České Budějovice - Český Krumlov, asi 500 m jižně od středu obce, druhý Na Černodubu, u železniční trati do Černého Dubu. Jižně od vsi jsou dobře rozeznatelné zbytky zaniklého hradu, založeného kolem poloviny 13. století. Hrad, uváděný poprvé k roku 1261, byl založen na oválném půdorysu o velikosti asi 37 x 22 metrů. Opevnění tvořila soustava valů a příkopů hlubokých 8 m a širokých až 13 m. Představuje jeden z mála dochovaných šlechtických hradů nejstaršího stavebního horizontu v Čechách. Kostel sv. Jakuba je připomínán již roku 1290, pozdně gotická podoba pochází z konce 15. století. V presbytáři i lodi jsou dobové gotické nástěnné malby, z téhož období pochází kamenná křtitelnice. Kaple sv. Jana Nepomuckého a kaplička byly vystavěny v 18. století. Na Vltavě je v provozu boršovský mlýn.

Březí
Původní mlýn v Březí byl po požáru r. 1869 Hynkem Zátkou rozšířen a zmodernizován. Při něm 1884 vystavěli Vlastimil a Dobroslav Zátka největší průmyslovou továrnu na výrobu těstovin v Rakousku-Uhersku. Mlýny a těstárny firmy Bratři Zátkové, a.s. patří dnes k předním středoevropským výrobcům značkových těstárenských výrobků.

Jamné a Záhorčice
V Jamném a v Záhorčicích spatříte lidové selské usedlosti a výklenková boží muka.

Poříčí
 V Poříčí najdete barokní trojkřídlý jednopatrový zámek s konírnou ze 17. stol., byl přestavěn z původní tvrze doložené již v roce 1562. Dnes jsou v něm zařízeny byty. Neudržovaný park je osázen zajímavými dřevinami. Kaple sv. Jana Nepomuckého v Poříčí pochází z počátku 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borsovnvlt.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA