Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vitín

Vitín je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 282 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 761 ha.

Na katastrálním území Vitína na zalesněném vrcholu Baba se nacházejí dva slovanské mohylníky z raného středověku. Oba obsahují po 50 až 80 mohylách uspořádaných do západovýchodních řad a leží nedaleko plotu obory (na veřejnosti přístupné straně), není však snadné je v husté vegetaci najít. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je časné jaro, kdy už neleží sníh, ale ještě nevyrostla tráva.

Mohyly na Babě nebyly archeologicky dosud zkoumány. Panuje domněnka, že sloužily k pohřbívání nemajetného venkovského obyvatelstva (stejně jako prozkoumané mohyly v Kožlí u Orlíka). Největší mohyly mají 4 až 5 metrů v průměru a 2 metry na výšku.

Historie
Nachází se jihozápadně od Počepic. Založil jej Víta (=Vít),ves se jmenovala Vitin, t. j. Vítův dvorec. Podle přípony -in poznáváme, že je Vitín osadou prastarou. Snad pochází již z 11. nebo 12.stol. Vitín býval vladyckým sídlem a samostatným statkem.

V roce 1589 patřil Jiřímu Hruškovi z Trkova a potom přešel kupem na Petra ml. Smrčku ze Mnichu.V pozdější době dostal se k Petrovicům, k nimž pak náležel stále až do zrušení roboty Vitínský poplužní dvůr trval do 2. pol. 18. století.

Za panování císaře Josefa II. byl podle tak zvaného Raabského systému emfyteutisován. (Raabský systém znamenal: panský dvůr rozdělen na několik selských. statků a ty byly od roboty osvobozeny. Majitelé nazývali se familianti a byli povinni odváděti vrchnosti alespoň v prvních deseti letech roční dávky podle smlouvy buď v naturáliích, nebo v penězích. Tyto smlouvy měly býti od 10 k 10 rokům obnovovány. Později mohli se dotyční sedláci z roboty vykoupiti jednou provždy nějakou větší částkou).

Skupina statků, poněkud od ostatních stavení ve vsi oddělená, ukazuje, kde stával vladycký, pozdější poplužní dvůr.

Památky
Uprostřed vsi na volném prostoře stojí kamenná zvonička s mariánskou soškou. Vedle zvoničky stojí kamenný kříž s nápisem L. P. 1885.

Nedaleko je skladiště dobrovolných hasičů z r 1925. Sbor dobrovolných hasičů byl založen roku1923.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vitin.wz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA