Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štěpánovice

Štěpánovice jsou obec v okrese České Budějovice. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 679 obyvatel. Štěpánovice se nacházejí na hlavní silničním tahu I/34, který spojuje České Budějovice a Třeboň. V nadmořské výšce 463 m n.m. Obec má v současnosti 241 domů a 655 obyvatel.

Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Dominantou je gotický kostel Nanebevzetí P.Marie (z r. 1356), v kostele je kamenná křtitelnice z roku 1515 a umělecky velmi vzácná dřevěná socha P. Marie.

Historie školy sahá až do roku 1770, dnes je zde základní (1.-5.roč.) a mateřská škola.

Současnost
Ke štěpánovicím patří osada Vranín a osada Skalice. Ke sportovnímu vyžití slouží Sokolovna pro oddíly 1.a 2. ligy stolního tenisu, krajského přeboru badmintonu. Dále je zde travnaté hřiště na kopanou, tenisový kurt, koupaliště u lesa Malý Vranín, Náveský rybník s možností rybolovu. V obci se nachází Poštovní úřad (PSČ 373 73), jehož doručovací obvod v současné době tvoří nejen Štěpánovice, ale i 7 dalších obcí a osad, mezi ně patří i dvůr Vranín a lom Skalice. Obec má vlastní vodovod, kanalizaci, čistírnu odpadních vod a je zcela plynofikována.

Historie
Štěpánovice se původně jmenovaly Štěpánov a byly založeny od rytíře Štěpána kolem 13. století, v níž byl kostel již před rokem 1356. Kolem tohoto století patřil Štěpánov panům z Landštejna. V roce 1372 měl je v držení Ješek z Kosovy Hory z Lomnice a byl tu také zemanský statek. V roce 1398 osvobodil Vilém z Landštejna ves od úmrtí a patřila k faře Ledenické. Od roku 1424 k Třeboni.

V 15. století byly Štěpánovice v zástavě. V době husických válek měl zde některé platy pan Tožický z Vidova, ale větší část vesnice držel Oldřich z Rožmberka nepřítel Husitů. Když pak Táboři a Sirotci se svými vůdci panem Bidinkou a panem Čapkem ze Sán podnikli válečné tažení k Třeboni, aby tu škodili Oldřichovi, došlo i na tuto vesnici, která byla popleněna a kostel vyloupen, načež ztratil faráře.

V roce 1573 dal hejtman Rožmberský Jan Černý z Vinoře postaviti dvůr Vranín na místě vymýtěného lesa Vraní. Roku 1440 koupil Oldřich z Rožmberka váznoucí platy od Jana Tožického, a tak celá vesnice připojena k panství Třeboňskému a kostel přidělen jako filiální k faře Ledenické.

Teprve v roce 1738 filiálka tato pro velkou vzdálenost zrušena a kostel od ovdovělé kněžny z Švarcnberga vyzdvižen. Prvním farářem ustanoven ThDr. Josef Schmidt, před nímž nebylo tu faráře přes 100 let.

Robota a poplatky
obce Štěpánova v 17. až 18. století - Platilo se v kopách, groších a denárech. 1 kopa 60 grošů, jeden groš 7 denárů. Poplatky se odváděly vrchnosti 2x za rok a sice: na sv. Jiljí a na sv. Jiří. Poplatky činily o sv. Jiří 12 kop, 41 groš, 61 denáru. O sv. Jiljí 12 kop, 23 grošů, 61 denáru. Když panství Třeboňské získal J. Adolf hrabě ze Švarzenberggu byly tyto dávky regulovány. Na sv. Jiří 25 zl. 43 kr. , 41 denáru, na sv. Jiljí 30 zl. 11 krejcarů 5 denárů.

Po třicetileté válce zbylo zde 5 rolníků a v lese Slabci byla tvrz. Obec Štěpánovice a Hvozdec byly podány faře Štěpánovické a jejich obyvatelé musely zdejšímu faráři robotovati, od čehož také jedna farní louka má název "Robotýřka". Podle robotního patentu z roku 1775 vázly na obci tyto roboty. 32 sedláků se 2 voly 3 dny v týdnu a 24 sedláků ruční roboty, od Jana až do Václava 1 den týdně, 1 chalupník konal ročně roboty 26 dní a podruzi ročně 13 dní. Pak nastalo ponenáhlé vystupování roboty.

Tolik ze zápisků, od pana Františka Mareše staršího, které jsou od něho ručně napsané.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://stepanovice.unas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA