Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nedabyle

Nedabyle je obec v okrese České Budějovice. Ke 3. 7. 2006 zde žilo 298 obyvatel. Tato malebná vesnička se nachází v nadmořské výšce 470 m n. m. o rozloze 586 ha.

Historie
Nedabyle patřila k panství komářickému, jehož držiteli byli zemané z rodu majícího střelu (erb šípu) ve svém znaku jako Bavoři ze Strakonic, Poříčtí, Boršovští, Újezdečtí aj. Roku 1346 dává Havel, řečený Kron z Nedabyle, nadaci kostelu ve Střížově. Po roce tom připomíná se Beneš z Komařic s chotí Vojslavou. Jejich syn Beneš ujal se Strádova a odtud psal se Strádovcem z Komařic.

Uprostřed 15. stol. připomíná se Odolen z Komařic, jehož rod držel statek ten s Nedabylí. Roku 1457 po smrti Jana z Komářic připadlo zboží to na krále Ladislava, v odúmrtí tom vytčena je i Nedabyle.

Roku 1522 čteme o ní, kdy Petr z Doudleb prodává zboží své Václavu Metelskému z Felsdorfu, který panství toto nedržel dlouho. Po jeho smrti rozdělené bylo na dvě části, z nichž jedna koupena obcí budějovickou a druhá (včetně části zdejší) koupena Alžbětou Kořenskou z Terešova. Ta prodal tuto část okolního zboží roku 1575 panu Vilému z Rožmberka, který je připojil k panství třeboňskému.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.statnisprava.cz/ebe/ciselniky.nsf/i/544825, na kterých najdete další informace

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA